Poznań wśród finalistów prestiżowego konkursu

Poznańskie projekty "Viva Senior" oraz "Senior maluszka tuli" zostały docenione w prestiżowym konkursie "Innowacyjny Samorząd". Wpłynęło na niego ponad 300 zgłoszeń nadesłanych z ponad 180 jednostek samorządu terytorialnego. Poznań znalazł się wśród finalistów.

Jurorzy zwrócili uwagę na innowacyjność i oryginalność poznańskich projektów - grafika artykułu
Jurorzy zwrócili uwagę na innowacyjność i oryginalność poznańskich projektów

Konkurs organizowany jest przez Serwis Samorządowy PAP. Powstał, by wyłonić, nagrodzić i promować najbardziej innowacyjne samorządy. 26 lutego podczas gali w Warszawie ogłoszono jego wyniki. Poznań znalazł się wśród finalistów. Członkowie kapituły - przedstawiciele organizacji samorządowych, ministerstw i ludzi nauki - docenili dwa realizowane w stolicy Wielkopolski projekty: "Viva Senior" oraz "Senior maluszka tuli".

- Cieszę się, że niezależni jurorzy zwrócili uwagę na innowacyjność i oryginalność naszych projektów - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. -  Docenili ich nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. To dla nas wyraźny znak, że tego typu projekty są potrzebne i powinny być kontynuowane.

Rywalizacja była podzielona na pięć kategorii: duże miasta, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty. W każdej z nich wyłoniono jednego zwycięzcę. Laureatami zostali: Gdynia - za projekt "Gdyński Ogród Deszczowy", Ciechanów - za projekt "T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady -  ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami", Grodzisk Mazowiecki - za projekt "Innowacyjna Biblioteka XXI wieku", Klembów - za projekt "Nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju Gminy Klembów" oraz powiat toruński - za projekt "EU-geniusz wyruszył labiryntem ze szkoły tajemnic do świata 3D - realizacja partnerskich projektów edukacyjnych współfinansowanych z EFS".

Poznań Viva Senior

Pakiet Poznań Viva Senior to szeroka oferta dla poznanianek i poznaniaków w starszym wieku. Miasto regularnie powiększa go o kolejne usługi, z których korzystają tysiące osób. Wszystkie nowe propozycje zawsze są konsultowane z seniorami, a wiele z nich zgłosili sami poznaniacy.

"Viva Senior" obejmuje m.in. usługi takie jak "Taksówkę dla seniora" (bezpłatne przejazdy), "Pedicure dla seniora" (usługi podologiczne), "Pudełko Życia" (zwiększające bezpieczeństwo starszych poznaniaków), "Złotą Rączkę dla seniora" (bezpłatne drobne naprawy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy), "Książkę dla seniora" (dowóz książek i audiobooków z Biblioteki Raczyńskich).

Pakiet oferuje również możliwość korzystania z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, darmowego mycia okien czy porządkowania nagrobków osób bliskich i bezpłatnych przejazdów na terenie miejskich cmentarzy. Jego częścią jest też Karta Seniora, która gwarantuje starszym poznaniakom i poznaniankom liczne zniżki.

Senior maluszka tuli

Innowacyjny miejski projekt "Senior maluszka tuli" powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, spędzają czas z dziećmi, opiekują się nimi i tulą je - oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego. 

Aby zostać wolontariuszem, trzeba pokonać długą drogę. Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać.  Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Projekt to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.

AW