Rok 2021 w pigułce

Jak co roku w tym czasie, warto wrócić na moment do wyzwań z jakimi przyszło nam się mierzyć, projektów jakie udało się zrealizować oraz inspirujących wydarzeń i spotkań, w których mogliśmy uczestniczyć. Poniżej podsumowanie działalności Zespołu Smart City Poznań w 2021 r.

Zdjęcie Ratusza na tle błękitnego nieba z chmurami. - grafika artykułu
Rok 2021 w pigułce

Projekty i Pilotaże 

Od listopada mieszkańcy mogą korzystać z nowej odsłony aplikacji Smart City Poznań, przekazującej użytkownikom aktualności oraz pozwalająca im na zgłaszanie spraw wymagających interwencji służb miejskich oraz swoich pomysłów dotyczących rozwoju miasta. Kolejnym usprawnieniem w komunikacji pomiędzy miastem a mieszkańcem okazał się utworzony przez Biuro Poznań Kontakt Voicebot. Przyspiesza dostęp do informacji miejskich bez wychodzenia z domu, całodobowo i z natychmiastową reakcją. Ofertę e-usług rozszerzyły Przyjazne deklaracje - nowe i innowacyjne, dzięki którym mieszkańcy szybko, łatwo i skutecznie rozliczą się z podatków w Poznaniu. Kolejną e-usługą jest możliwość zakupienia identyfikatora parkingowego mieszkańca, bez wychodzenia z domu czy drukowania kolejnych materiałów. Ulepszony został serwis rezerwacji wizyt w Urzędzie Miasta. Nowy układ strony umożliwia wyświetlanie spraw według wydziału oraz tematu.  Zostało to opracowane w formie intuicyjnych kafli z ikonami, dzięki którym w jeszcze prostszy sposób mieszkańcy umówią się na wizytę. W temacie stron miejskich - zaktualizowana została angielska oraz ukraińska wersja witryny poznan.pl. Mieszkańcy i turyści w wygodny sposób odnajdą informacje związane z funkcjonowaniem urzędu miasta czy wiadomości o ciekawych wydarzeniach w Poznaniu. Urząd Miasta Poznania wspiera ruch plain language, czyli prostego języka, a pracownicy magistratu starają się upraszczać komunikację z obywatelem. Właśnie dlatego, po cyklu szkoleń powstał specjalny poradnik. W ramach Poznań City Lab, dwukrotnie odbyły się warsztaty i konsultacje społeczne "Hulaj przepisowo" wpisujące się w bezpieczny rozwój mikromobilności w przestrzeni miejskiej. W ramach pilotażu przeprowadzanego przez Zarząd Dróg Miejskich, na poznańskie ulice wyjechał samochód wyposażony w specjalne kamery i czujniki, kontrolujący opłaty parkingowe w strefie płatnego parkowania. Mapę 3D w systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania wzbogaciły kolejne warstwy - to choćby digitalizacja zieleni w mieście, a w niej mapa wysokości drzew czy inwentaryzacja parków.  

Współpraca lokalna, a także na arenie międzynarodowej 

Współpraca z Open & Agile Smart Cities (OASC) zaowocowała w tym roku dwoma programami, w których Poznań wybrany został jako casestudy wśród kilkunastu europejskich miast: Inicjatywą JRC Elise oraz ESPON DIGISER. Oba programy skupione są na analizach nad regionalnymi i lokalnymi innowacjami, w szczególności w sektorze cyfrowego zarządzania i świadczenia usług publicznych.

W ramach inicjatywy Intelligent Cities Challenge przystąpiliśmy już do trzeciej fazy tego projektu, realizowanego przez Komisję Europejską. Przez ten czas dzięki współpracy z partnerem merytorycznym Capgemini zrealizowane zostały warsztaty partycypacji społecznej, badania UX miejskich stron oraz seria spotkań i warsztatów z siecią miast biorących udział w projekcie.

Na zaproszenie organizacji Eurocities, zespół Smart City wziął udział w wizycie studyjnej w Barcelonie, realizowanej przez Radę Miasta oraz Barcelona Activa. Zespół uczestniczył również w największym europejskim wydarzeniu - Smart City Expo Barcelona.

Wspierając rozwój nowoczesnej mobilności, podpisany został list intencyjny pomiędzy Miastem Poznań a poznańskim startupem take&drive. Celem tego porozumienia jest realizacja koncepcji MaaS (Mobility as a Service).

Ważnym momentem było utworzenie Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, które prowadzi i koordynuje funkcjonowanie serwisów informacyjnych Urzędu, ich integrację i rozwój, a także określa zasady i wytycznych zmierzających do budowy cyberbezpieczeństwa w mieście.  

Nagrody 

Miasto Poznań zostało laureatem Skrzydeł IT w Administracji. Kapituła nagrody doceniła Urząd Miasta za zaprojektowanie i wdrożenie aplikacji Smart City Poznań, przyznając nagrodę w kategorii "Narzędzia do komunikacji z obywatelami". Nagroda przyznawana jest za wznoszenie polskiej e-administracji na najwyższy poziom.  

Rozwiązania wykorzystywane przez Miasto Poznań w zakresie wdrażania koncepcji smart city znalazły uznanie na tle środków stosowanych przez inne miasta leżące w Europie Środkowo-Wschodniej. Publikacja "Ewaluacja realizacji koncepcji Smart City w państwach Grupy Wyszehradzkiej" wyróżnia aplikację Smart City Poznań i inicjatywę Totupoint.    

Poznań zdobył także tytuł "Gmina na 5!" oraz "Złota Gmina na 5!" przyznawany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Tegoroczna edycja konferencji Forum Gmin na 5! miała na celu upowszechnienie dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie współpracy z przedsiębiorstwami, inwestorami, turystami oraz mieszkańcami z użyciem nowoczesnych technologii. 

Konferencje 

We współpracy miasta ze spółką WCWI zorganizowana została druga edycja konferencji Smart City Wielkopolska. Głównym celem wydarzenia jest wymiana inspirujących rozwiązań i pomysłów, tworzących miasta przyszłości, a także pogłębianie współpracy miast w naszym regionie.    

Konferencje, na których można było usłyszeć o Smart City Poznań:   

  • Impact'21  
  • Smart City Forum  
  • Pozitive Technologies  
  • Poznański Targ Dobra  
  • Smart City Expo Barcelona  
  • Sąsiedzkie inspiracje  
  • Urbis Smart City Fair Brno  
  • LocalTrends - Europejskie Forum Samorządowców  

Wspólnie tworzymy nowoczesne miasto!  

OD

sieci społecznościowe