Równoważenie transportu

Festyn, Parking Day, pikniki i akcje zachęcające do ekologicznego i bezpiecznego przemieszczania się - przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu od 15 do 22 września.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Podczas ETZT promowane są zrównoważone formy mobilności: tramwaj, autobus lub pociąg, rower, ruch pieszy oraz wykorzystywania podczas jednej podróży z kilku środków transportu. Kampania ma na celu pokazanie wynikających z tego korzyści: mniej utrudnień na drogach, oszczędność czasu, poprawa zdrowia, bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko, lepsza jakość powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Pierwszy dzień ETZT, niedziela, 15 września, rozpocznie się od festynu rodzinnego na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie (w godz. 12-16). Wśród atrakcji przewidziano m.in.: wystawę nowoczesnego taboru przyjaznego dla miasta i środowiska, ekopojazdów, zwiedzanie zakamarków zajezdni. Przygotowano też strefy zabaw dla dzieci: sportu, eko, gier i zabaw, piłkarskie, kręgle, tor przeszkód i pomiary siły strzału. Na festyn można dojechać bezpłatną linię kursującą z Kaponiery na Franowo.

W kolejnych dniach przewidziano m.in.: akcję ulotkową, badania ankietowe i odblaski dla mieszkańców. Od poniedziałku, 16 września, pracownicy Strefy Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki mające zachęcić kierowców do skorzystania z możliwości przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 20 września. W przestrzeni miasta będą prowadzone badania ankietowe na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego przygotował dla mieszkańców opaski odblaskowe, które od 16 września (do wyczerpania zapasów), będą rozdawane w 11. Punktach Obsługi Klienta.

20 września, w godz. 14-17 przy pomniku Starego Marycha odbędzie się wydarzenie promujące transport publiczny. Przewidziano m.in. prelekcje dotyczące dbałości o środowisko i bezpieczeństwa na drogach i chodnikach, konkurs na najładniej przystrojony rower, tworzenie makiet komunikacji miejskiej przez dzieci. Chętni będą mogli otrzymać mapę rowerową "Poznań 2019". Wydarzenie przy Starym Marychu będzie powtórzone w niedzielę, 22 września, w godz. 12-15.

Nieodłącznym punktem programu ETZT jest Parking Day uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej. Tegoroczny Parking Day Poznań odbędzie się na Łazarzu, na skwerze Eki z Małeki, 21 września, w godz. 10-19. Uczestnicy będą mogli nie tylko skorzystać z atrakcji i odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań. Organizatorami są: Fundacja Malta, Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu oraz Rada Osiedla św. Łazarz. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Otwarta Strefa Kultury oraz Centrum Ogrodnicze Zawady 19.

Tego samego dnia (w godz. 13-17) będzie można wybrać się na piknik przy Szkole Podstawowej nr 91 (ulica Promyk 4). Przewidziane są: warsztaty serwisowania rowerów, joga w ogrodzie sensorycznym, animacje, gry i zabawy dla dzieci.