Uczą się programować na klockach Lego

Dzieci i młodzież z dwunastu poznańskich świetlic socjoterapeutycznych od sierpnia rozwija swoje umiejętności z robotyki i programowania. To dzięki Jensowi Ocksenowi, prezesowi poznańskiego Volkswagena, który przekazał placówkom zestawy zaawansowanych technologicznie klocków Lego Mindstorms o wartości blisko 20 tys. zł. W czwartek darczyńca oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP podsumowali projekt.

W czwartek darczyńca oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP podsumowali projekt.
W czwartek darczyńca oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP podsumowali projekt.

Celem programu była promocja nauk ścisłych, a zwłaszcza robotyki, automatyki oraz podstaw programowania. To dawka niezbędnej współcześnie wiedzy z nowoczesnych technologii, która pozwala nie tylko budować i programować roboty, ale także rozwijać kreatywność. 

- Od ponad 10 lat z małą przerwą mieszkam i pracuję w Poznaniu. Kocham to miasto i chciałem dla niego zrobić coś dobrego. Czasami niewiele trzeba, by zmienić ludzki los. Wierzę, że przekazane klocki zainspirują dzieci do pracy i nauki i że wielu z tych młodych ludzi odkryje wkrótce w nauce prawdziwą przyjemność. To ważne, aby status społeczny nie dyskryminował nikogo. Te klocki to nie tylko zabawki. To szansa na rozwój dzieci, by bez względu na to, kim dzisiaj są i ile dzisiaj posiadają, mogły na równi z innymi korzystać z nowoczesnych pomocy i metod nauczania - powiedział Jens Ocksen, prezes Zarządu Volkswagen Poznań, który z własnych pieniędzy zakupił interaktywne klocki.   

FILM

Lego Mindstorms pomogą w nauce 242 dzieciom z dwunastu świetlic terapeutycznych, nad którymi pieczę sprawuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

- Od lat wspomagamy funkcjonowanie świetlic socjoterapeutycznych. Mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży staramy się, aby działania podejmowane na ich rzecz były kreatywne, rozwojowe, a dodatkowo niosły ze sobą radość i satysfakcję z osiągniętych rezultatów. Celem prowadzonych w świetlicach zajęć jest nie tylko kształtowanie osobowości oraz wspieranie i stymulowanie rozwoju społecznego dzieci, ale także nauka i poznawanie świata w różnych jego aspektach. Cieszymy się, że dzięki inicjatywie prezesa Jensa Ocksena podopieczni świetlic otrzymają szansę na rozwój swoich pasji i umiejętności w tych przyszłościowych dziedzinach - zaznaczył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Klocki trafiły do: Pracowni Umiejętności "Amici", Klubu Młodzika, oratoriów Caritas: "Światełko", Tęcza", "Metanoia", świetlic socjoterapeutycznych: "Tulipanki", "Borówki", "Marianki", "Motylarnia", "Barwna", "Nasza świetlica" oraz "Uskrzydleni dzięki socjoterapii - świetlica Nibylandia".

Oprócz klocków Lego nauczyciele i opiekunowie ze wszystkich świetlic wzięli udział w specjalnym szkoleniu z prawidłowej obsługi sprzętu. Przeprowadzili je członkowie Fundacji Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera.

JZ