Ulica wspomnień - Z 20

Tak brzmi nazwa projektu realizowanego właśnie w przestrzeni FutureLab Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) przy ulicy Zwierzynieckiej 20. Jego partnerem jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, a celem odszukanie, spisanie lub zeskanowanie wspomnień i materiałów archiwalnych związanych z kamienicą usytuowaną pod tym adresem. W akcję, która ma zakończyć się jesienią "Piknikiem wspomnień", serią konferencji dla uczniów jeżyckich szkół i wydaniem publikacji, zaangażowani są wolontariusze z "Marcinka" i "Dwójki".

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

Secesyjna kamienica przy ul. Zwierzynieckiej 20 została wzniesiona w latach 1903-1904. Zaprojektowana przez architekta Oskara Hoffmanna i wykonana na zlecenie kupca Oskara Bauhmana, pełniła rozmaite funkcje. Był tu m.in. konsulat niemiecki, od lat 50. funkcjonowała Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna, którą ukończyło wielu znanych artystów, m.in. piosenkarka Anna Jantar oraz Zbigniew Górny, dyrygent i kompozytor. Potem budynek zajęli wykładowcy i studenci z Wydziału Fizyki UAM. Mieścił się tu również Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Przez lata naukowcy dzielili korytarze z przychodnią uniwersytecką.

Lata zaniedbań odbiły się na budynku i groziła mu rozbiórka. Remont, który kosztował ponad 10 mln zł, sprawił, że budynek odzyskał dawny blask. Obecnie znajdują się tu żywe laboratoria innowacji społecznych - PCSS FutureLab. To Inteligentna Przestrzeń Laboratoriów Przyszłości, w której odbywają się warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Nad innowacyjnymi projektami pracują tu zdolni studenci oraz młodzi przedsiębiorcy nastawieni na rozwój biznesu w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. W budynku jest miejsce na realizację projektów społecznych dla seniorów i artystów.

Osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 61 858 50 54. Można je przesyłać na adres: magdabar@man.poznan.pl.

oprac. red.