Znajdź grób bliskiej osoby, powstańców i olimpijczyków!

Specjalna strona internetowa przygotowana przez Miasto Poznań pozwoli znaleźć grób na cmentarzu. W dniu Wszystkich Świętych pomoże szczególnie tym, którzy nie wiedzą lub nie pamiętają, gdzie leżą ich bliscy. Wyszukiwarka umożliwia również odnalezienie mogił Powstańców Wielkopolskich, a także - co jest zupełnie nową funkcjonalnością - olimpijczyków, którzy spoczywają na poznańskich nekropoliach.

Wyszukiwarka obejmuje najważniejsze cmentarze Poznania - grafika artykułu
Wyszukiwarka obejmuje najważniejsze cmentarze Poznania

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/cmentarze. Pomoże ona wszystkim poznaniakom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogił rodziny i znajomych. Przyda się też osobom spoza Poznania, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, by odwiedzić groby bliskich na cmentarzu. Aplikacja połączona jest z mapami nekropolii, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca.

Jak znaleźć informacje o grobie? Po kliknięciu w zakładkę "Wyszukiwarka" pojawia się formularz, w którym trzeba umieścić dane potrzebne do znalezienia mogiły: imię, nazwisko lub datę pogrzebu. Wystarczy podać dowolne informacje z listy - np. samo nazwisko lub fragment daty, ale wtedy liczba znalezionych nazwisk będzie dużo większa. Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o miejscu pochówku: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe - np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd.

Cmentarna wyszukiwarka cały czas jest rozbudowywana. Za jej pomocą można znaleźć groby Powstańców Wielkopolskich, a teraz także olimpijczyków, pochowanych na poznańskich cmentarzach. Dzięki nowej funkcjonalności w łatwy sposób będzie można nie tylko ustalić położenie grobu, ale też zapoznać się z krótkim opisem sportowej kariery zmarłego.

Groby sportowców, którzy rozsławiali nasz kraj, w 2016 r. zostały oznakowane symbolicznymi tabliczkami. Oprócz imienia i nazwiska oraz miejsca i roku Olimpiady wykuto na nich charakterystyczny znak z pochodnią i pięcioma kołami. Pomysłodawą akcji było Poznańskie Stowarzyszenie Olimpijskie.

Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne (Junikowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.

Dane i zasoby wyszukiwarki mogił są też dostępne w aplikacji "Sakralny Poznań" (dla systemu operacyjnego Android), którą można pobrać z platformy Google Play.

AJ

sieci społecznościowe