Akademickie Mistrzostwa Polski w Szermierce

W sobotę, 21 kwietnia w Hali Sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce.

logo - grafika artykułu
logo

Na poznańskich planszach będziemy mogli zobaczyć studentów uprawiających biały sport w trzech odmianach: szabli, szpadzie i florecie. W zawodach wystąpią przedstawiciele 25 polskich uczelni wyższych.

Zmagania rozpoczną o godzinie 10.00 szpadzistki i szpadziści, po nich wystartują florecistki i florecistki (start o godz. 11.30) i szabliści (13.00). Na godzinę 11.15 planowane jest oficjalne otwarcie zawodów.

Szermierka na świecie jest powszechnie uznawana za sport akademicki. Świadczy o tym fakt, że najwybitniejsze uczelnie na świecie utrzymują sekcje i kluby zrzeszające miłośników tego sportu, a kadry olimpijskie wielu krajów, w tym Polski, w dużej mierze pokrywają się z reprezentacjami uniwersjadowymi. Warto dodać, że szermierka, jako jedna z pięciu dyscyplin sportu należących do kanonu olimpijskiego występujących na wszystkich igrzyskach ery nowożytnej.

W zawodach wystartują m.in. świeżo upieczone młodzieżowe wicemistrzynie Europy we florecie, studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Marika Chrzanowska, Julia Chrzanowska, Julia Walczyk), czołowy polski florecista Andrzej Rządkowski (Uniwersytet Wrocławski) oraz utytułowana szpadzistka z AWF Katowice Martyna Swatowska. Organizatorem imprezy jest Klub Uczelniany AZS UAM Poznań.