Biegacze rozpoczęli nowy sezon CITY TRAIL z przytupem

W sobotę, 30 września nad poznańskim jeziorem Rusałka rozpoczęła się jedenasta ogólnopolska edycja cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Inauguracyjne zawody ukończyły 653 osoby, a najszybszym okazał się Sebastian Nowicki, który poprawił dziewięcioletni już rekord trasy. Od dzisiaj wynosi on 14:33 (5 km). Wśród kobiet najszybszą okazała się Malwina Misjan. Biegowi dla dorosłych towarzyszyły zawody dla dzieci i młodzieży na dystansach od 200 m do 1 km. Drugi bieg edycji 2023/2024 odbędzie się 4 listopada.

Pierwszy bieg City Trail w Poznaniu edycji 2023/24, fot. Andrzej Olszanowski - uczestnicy biegnący do mety - grafika artykułu
Pierwszy bieg City Trail w Poznaniu edycji 2023/24, fot. Andrzej Olszanowski

Nieplanowany, rekordowo szybki bieg

Biegi CITY TRAIL odbywają się w cyklu jesienno-zimowym, od września do marca. W tym okresie biegacze będą mieli okazję sprawdzić się na trasie przełajowej "piątki" pięć razy. Wielu z nich traktuje te starty treningowo, ale bywa, że jest zgoła inaczej i podczas CITY TRAIL biegacze rozpędzają się do granic swoich możliwości. Tak było dzisiaj z Sebastianem Nowickim - chociaż na udział w zawodach zdecydował się spontanicznie.

- Nie planowałem dzisiaj startować nad Rusałką. Jutro miałem biec w Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych w Rydze na dystansie 5 km, ale niestety przez karambol na autostradzie nie dotarłem na samolot i po 7 godzinach stania w korku wróciłem do domu. Spontanicznie postanowiliśmy z trenerem, że pobiegnę dziś w CITY TRAIL. I cieszę się z tej decyzji. Ten wynik poprawił mi nastrój. Jest dowodem na to, że jestem w znakomitej formie i byłem przygotowany na naprawdę szybkie bieganie w Rydze. Wczorajszy dzień był naprawdę trudny, ale nie będę tego rozpamiętywał. Śmiejemy się z żoną, że CITY TRAIL to jest mi chyba pisany. I lecimy dalej, bo ​jesienna część sezonu dopiero się rozpoczęła - powiedział Sebastian Nowicki, zwycięzca dzisiejszego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden i rekordzista poznańskiej trasy.

Wynik Sebastiana Nowickiego - 14:33 to drugi w historii czas uzyskany na biegach CITY TRAIL. Rekordzistą wszechczasów jest Dariusz Boratyński, który na wrocławskiej trasie pobiegł 14:25. Natomiast dotychczasowy rekord w Poznaniu należał od 2014 do Mateusza Maika i wynosił 14:41.

W dzisiejszych zawodach drugie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak (15:23), a trzeci był Jakub Gorzelańczyk (15:24).

W rywalizacji kobiet jako pierwsza na metę dotarła najlepsza w sezonie 2019/2020 - Malwina Misjan  (czas 17:24). Drugie miejsce zajęła Halina Rasińska (17:40), a trzecia była Paulina Stempniak (18:14).

Wyniki dzisiejszych zawodów można znaleźć TUTAJ.

Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Sponsorem tytularnym imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Poznańską odsłonę biegów wspiera Miasto Poznań.