ENEA European Team Speedway Championship już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 15 maja o godzinie 14:00 na stadionie żużlowym na Golęcinie odbędą się Enea European Team Speedway Championship. W zawodach udział wezmą reprezentacje Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Zwycięski zespół otrzyma okazały puchar, który będzie trofeum przechodnim.

Plakat promujący Enea European Team Speedway Championship, informacje z plakatu zawarte w tekście - grafika artykułu
ENEA European Team Speedway Championship już w najbliższą niedzielę

Enea European Team Championship to nowe zawody na żużlowej mapie w wydaniu międzynarodowym. W jej premierowej edycji wezmą udział reprezentacje czterech państw - Wielka Brytania, Dania, Szwecja i Polska, które powalczą o pierwsze w historii medale.

Ten turniej to powrót do prawdziwej rywalizacji drużynowej na żużlu, tak lubianej przez kibiców. Każdy zespół składa się z 4 zawodników i rezerwowego. Formuła rywalizacji przewiduje 20 wyścigów, po których wyłonieni zostaną medaliści Enea European Team Speedway Championship, tj. Enea Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu.

Lista startowa

Dania
1. Leon Madsen
2. Patrick Hansen
3. Anders Thomsen
4. Mikkel Michelsen
17. Frederik Jakobsen

Szwecja
5. Jacob Thorssell
6. Fredrik Lindgren
7. Pontus Aspgren
8. Oliver Berntzon
18. Kim Nilsson

Polska
9. Patryk Dudek
10. Maciej Janowski
11. Janusz Kołodziej
12. Bartosz Zmarzlik
19. Kacper Woryna

Wielka Brytania
13. Robert Lambert
14. Dan Bewley
15. Adam Ellis
16. Chris Harris
20. Tom Brennan

Trofeum mierzące 60 centymetrów i ważące ponad 5 kilogramów łączy w sobie elementy w kolorach złotym i czarnym, wpisując się w ramy charakteru imprezy oraz dotyczącej jej dyscypliny sportu. Statuetka złożona jest z elementów o różnej grubości - od 1,5 do 5 mm. Osadzono ją na podstawie z drewna (malowanej na kolor czarny mat) oraz stali nierdzewnej (lakierowanej na złoto). Nazwa zwycięskiego teamu zostanie wygrawerowana właśnie na podstawie pucharu, co nastąpi tuż po zakończeniu ostatniego wyścigu.

Federacja kraju, który wygra niedzielne zawody będzie przechowywać trofeum u siebie do następnej edycji imprezy. Corocznie puchar, który będzie miał charakter przechodni, trafi z rąk triumfatora do następnego zwycięzcy. Dopiero trzy wygrane danej reprezentacji w European Team Speedway Championship pozwolą jej - przy zaistnieniu takiej okoliczności - zachować go na własność.

Tegoroczny finał Enea European Team Speedway Championship w Poznaniu ma charakter premierowy. W przyszłym roku zaplanowano już eliminacje. Ich formuła będzie zależeć od liczby zgłoszeń. Start w finale zapewniony będzie miał jedynie gospodarz. Turniej, który wyłoni medalistów w roku 2023 na pewno nie odbędzie się w Polsce.

Trwa się sprzedaż biletów online na majowe zawody na stronach internetowych bilety.speedwayevents.pl oraz ebilet.pl.

sieci społecznościowe