Miłosz Pasiecznik nagrodzony przez Prezydenta

Dziś, w poniedziałek 2 marca w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego oraz Dyrektor wydziału Ewy Bąk z Miłoszem Pasiecznikiem, pierwszym Polakiem w historii, który zwyciężył w klasyfikacji mężczyzn World Marathon Challenge.

fot. Wydział Sportu
fot. Wydział Sportu

O wyczynie poznańskiego biegacza, który przebiegł 7 maratonów na 7 kontynentów w 7 dni pisaliśmy 17 lutego w artykule "Miłosz Pasiecznik zwycięża World Marathon Challenge". To właśnie za to osiągnięcie Prezydent wręczył naszemu biegaczowi pamiątkowy totem symbolizujący relacje człowieka z siłami natury, list gratulacyjny oraz voucher startowy do udziału w 13. PKO Poznań Półmaratonie.

Maratońska przygoda naszego biegacza rozpoczęła się 5 lutego w Kapsztadzie. Mimo, że pierwszy maraton miał odbyć się na Antarktydzie to ze względu na warunki atmosferyczne organizatorzy zmienili plany i pierwszy bieg wystartował o godz. 19.00 (lokalnego czasu) w Kapsztadzie. Tam Poznaniak dystans 42,195 km przemierzył w czasie 3 godzin 6 minut i 33 sekund.

Warunki się poprawiły dlatego kilka godzin później (7 lutego) Poznaniak wraz z 40 innymi śmiałkami z całego świata mógł wystartować w drugim maratonie, tym razem na Antarktydzie (4:15.25). Z Antarktydy "szybki" powrót do Kapsztadu i 20 godzinny lot do Australii (Perth), gdzie 8 lutego odbył się kolejny start na królewskim dystansie (czas 3:15.18).

9 lutego - czwarty maraton w Dubaju ukończony na 3 miejscu (3:17.02). Na odpoczynek nie było jednak czasu bowiem po kolejnych kilku godzinach 10 lutego uczestnicy startowali w piątym maratonie, tym razem w Madrycie. W jedynym w tym cyklu europejskim maratonie Pasiecznik zajął 4 miejsce (3:25.08) zajmując na tym etapie rywalizacji 2 miejsce w klasyfikacji generalnej.

11 lutego po kolejnych kilku godzinach lotu szósty maraton w brazylijskiej Fortalezie (4:02.37), gdzie po starcie Poznaniak zapowiedział na swoim koncie walkę o pierwsze miejsce - "Dzisiaj maraton w Brazylii, a dokładnie w Fortalezie. Piekielnie warunki, niesamowity upał, palące słońce, bardzo duża wilgotność. A do tego startowaliśmy w samo południe... Było ciężko ale mądrą strategią wybiegałem 2 miejsce. Zaraz lecimy do USA i jutro wczesnym rankiem ostatni już maraton w Miami. Będzie walka o 1 miejsce w klasyfikacji generalnej". Ostatni etap odbył 12 lutego się w Miami (USA). Polak ukończył go na 3 pozycji z czasem 3:45.53 i zwyciężył w całym cyklu.

Miłosz Pasiecznik jest biegaczem amatorem z Poznania. Można go spotkać na trasach biegowych imprez organizowanych w stolicy Wielkopolski, m.in. w Biegu Marcelińskim czy w Biegu Sylwestrowym nad Maltą.