Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej już w najbliższy weekend

Od piątku do niedzieli nad Jeziorem Rusałka wielkopolscy kibice będą podziwiać najlepszych polskich zawodników, a także sportowców zza granicy. Do rywalizacji zgłosili się siatkarze z Brazylii, Czech, Białorusi, Litwy i oczywiście z Polski.   

Lotto Plaża Wolności fot. Piotr Rychter - grafika artykułu
Lotto Plaża Wolności fot. Piotr Rychter

Lotto Plaża Wolności Poznań 2022 rozpocznie się w najbliższą środę od rozgrywek minisiatkówki, w której udział wezmą roczniki 2009, 2010, 2011 i młodsze. Będzie to mały przedsmak tego co czeka kibiców w najbliższy weekend. W piątek na boiskach nad Jeziorem Rusałka ruszają Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Zaprezentują się w nich 52 zespoły - 22 żeńskie i 30 męskich. Na piątek zaplanowano kwalifikacje, na sobotę turniej główny, w niedzielę odbędą się finały. - To już czternasta edycja Lotto Plaży Wolności Poznań 2022. Zapraszam kibiców do podziwiania najlepszych siatkarek i siatkarzy w Polsce - mówi Damian Lisiecki, organizator imprezy. - Na specjalnie odnowionych boiskach nad Rusałką podziwiać będzie można także gości zza granicy: Brazylii, Litwy, Białorusi i Czech - zachęca czterokrotny mistrz Polski w siatkówce plażowej.

Turniej żeński

Najwyżej rozstawioną parą w kategorii żeńskiej są Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska, które łącznie mają 1673 punkty rankingowe. W walce o tytuł mistrzowski liczyć się będą również Magdalena Saad i Olga Klocek - turniejowa dwójka (1416 pkt.). O końcowy triumf powalczą także Aneta Kaczmarek z Warszawy
i Michaela Kubickova z Czeskich Budziejowic (1312 pkt.).

Lokalni kibice trzymać kciuki będą za reprezentantki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Justyna Kozłowska i Weronika Antczak to świeżo upieczone wicemistrzynie Akademickich Mistrzostw Polski, które odbywały się w Sopocie. Warto zwrócić uwagę na inny Wielkopolski zespół - Wardak/Gierczyńska. Martyna to bardzo doświadczona zawodniczka, która reprezentowała Polskę w rozgrywkach międzynarodowych. Jej partnerka Julia to młoda, a już utytułowana siatkarka z Szamotuł, która w swojej medalowej kolekcji ma między innymi Wicemistrzostwo Europy do lat 20 z 2018 roku. Zawodniczka ta jest na co dzień trenerką Beach Volleyball Academy, także śmiało może liczyć na wsparcie od poznańskich fanów.

Turniej męski

Turniejową jedynką w kategorii męskiej są ubiegłoroczni zwycięzcy - Michał Kądzioła i Marcin Ociepski, którzy w rankingu PZPS zgromadzili 1705 punktów. Zawodnicy ci w tym sezonie zajęli już czwarte miejsce w Brnie i trzecie w Sulejowie. Z medalowymi aspiracjami do stolicy Wielkopolski przyjadą Kamil Warzocha i Piotr Groszek (1628 pkt.) oraz Bartosz Lewicki i Tomasz Maziarek (1398 pkt.). Miejscowi kibice trzymać kciuki będą za Tomasza Jaroszczaka i Martina Chiniewicza. Sporą grupę sympatyków w Wielkopolsce mają reprezentanci Gdyni - Mateusz Zięba i Jan Krasiński. Znakomita postawa na Obłędnej Plaży w Zbąszyniu (2. w 2022 i 1. w 2021) zaprocentowały sporym respektem na widowni. Niepowtarzalną okazją będzie możliwość podziwiania pary z Litwy - Linasa Petravičiusa i Gilbertasa Kerpė oraz Aliaksandra Bialkevicha z Białorusi, który zagra ze znakomitym blokującym Kamilem Radzikowskim.

Bezpłatny wstęp na trybuny

Partnerem tytularnym projektu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, sponsorem strategicznym jest Enea, a partnerem oficjalnym Miasto Poznań. Imprezę wspierają również: Veolia, Terlan, Remondis Sanitech, Przystań Med, Multidental, Peri i Polski Związek Piłki Siatkowej. Dzięki wsparciu tych firm
i instytucji wstęp na trybuny nad Jeziorem Rusałka jest bezpłatny. Więcej informacji o LOTTO Plaży Wolności Poznań 2022 dostępnych jest na stronie www.feniksplay.pl.

Harmonogram zawodów

22 czerwca - Turniej minisiatkówki - od 10:00 do 14:00

turniej Eliminacji Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn:

24 czerwca - mecze eliminacyjne - od 9:00 do około 17:00

25 czerwca - turniej główny - od 9:00 do około 17.00

26 czerwca - turniej główny, mecze finałowe:

godz. 9:30 mecze ćwierćfinałowe kobiet i mężczyzn (boisko 1,2,3,4)

godz. 11:00 mecze półfinałowe  kobiet (boisko 1,2)

godz. 12:00 mecze półfinałowe  mężczyzn (boisko 1,2)

godz. 13:30 mecze o III miejsce kobiet i mężczyzn (boisko 1,2)

godz. 15:00 FINAŁ kobiet (boisko 1), transmisja w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej

godz. 16:00 FINAŁ mężczyzn (boisko 1), transmisja w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej

około godz. 17:00 DEKORACJA

Imprezy towarzyszące:

Turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych zespołów, Partnerów Projektu, 26 czerwca od godziny 11:00 do około 15:00 (dwa boiska 3 i 4).

sieci społecznościowe