MKK Pyra Poznań mistrzem Polski po 14 latach

Koszykarze MKK Pyra Poznań wywalczyli tytuł mistrzów Polski w kategorii U-13. W wielkim finale w Radomiu pokonali Twarde Pierniki Toruń, ale w drodze po trofeum, przez cały sezon, zespół Jakuba Czwakiela i Pauliny Drop nie doznał żadnej porażki. Na taki sukces poznańska Pyra czekała 14 lat.

MKK Pyra Mistrzem Polski fot. PZKosz - grafika artykułu
MKK Pyra Mistrzem Polski fot. PZKosz

To był niezwykle udany sezon dla Młodzieżowego Klubu Koszykówki PYRA Poznań. Przed dwoma tygodniami, czwarte miejsce w Polsce wywalczyła drużyna U-15. Jej trenerem jest Roman Jańczyk, który... 14 lat temu, jako nastolatek, wywalczył z Pyrą mistrzostwo Polski. W miniony weekend, taki sukces Pyra powtórzyła. Tytuł najlepszej drużyny w kraju wywalczył zespół U-13, podopieczni Jakuba Czwakiela i Pauliny Drop.

W Radomiu, podobnie, jak we wcześniejszych ćwierćfinałach i półfinałach, zagrali fenomenalny turniej. W fazie grupowej pokonali kolejno: Twarde Pierniki Toruń (87:84), Akademię Koszykówki Komorów (78:58) oraz Bazyliszki Warszawa (75:58). W półfinale młodzi poznaniacy nie dali szans Spójni Stargard zwyciężając 93:68, a w meczu o złoty medal ponownie zmierzyli się z ekipą z Torunia. Spotkanie było bardzo zacięte. Do przerwy był remis, ale po przerwie Pyra zagrała koncertowo. Podobnie, jak w całym turnieju, kluczowe role na parkiecie odegrali dwaj podkoszowi zawodnicy Alan Chojnacki i Jerzy Jaśkowiak oraz Kacper Meller, ale cała drużyna zagrała bardzo ambitnie i każdy wykonał swoje zadanie. Pyra zwyciężyła 80:67.

Warto zaznaczyć, że z czternastoosobowego składu Pyry w tej kategorii wiekowej, aż 10 zawodników to wychowankowie Pyry Poznań.

Poznaniacy odebrali także nagrody indywidualne. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw Polski U-13 wybrano Alana Chojnackiego, do najlepszej piątki turnieju Jerzego Jaśkowiaka, a MVP drużyny został jej kapitan Kacper Meller.

Brązowy medal zdobyli koszykarze WKK Wrocław, na kolejnych miejscach uplasowały się: Spójnia Stargard, BC Swiss Krono Żary, Akademia Koszykówki Komorów, MKS Piotrówka Radom i Bazyliszki Warszawa.

Skład mistrzów Polski: Alex Wieczorek, Franciszek Bartkowiak, Platon Nemchenko, Bartłomiej Ślęga, Franciszek Jura, Tymon Kasprowicz, Alan Chojnacki, Jerzy Jaśkowiak, Michał Szkudlarek, Kacper Meller, Kamil Modelski, Jakub Górski, Kosma Jaśkowiak, Stanisław Kostrzewa.

Trenerzy: Jakub Czwakiel, Paulina Drop

Szkolenie młodzieży w MKK Pyra Poznań wspiera Wydział Sportu w ramach Młodzieżowych Centrów Sportu.