Najlepsi wioślarze rywalizowali w Poznaniu

Od 21 do 23 czerwca Tor Regatowy Malta w Poznaniu po raz kolejny był areną zmagań najlepszych wioślarzy z całego Świata. Przez weekend zawodnicy rywalizowali w stolicy Wielkopolski w ramach Pucharu Świata.

Puchar Świata w wioślarstwie - grafika artykułu
Puchar Świata w wioślarstwie

Wszyscy fani sportów wodnych mieli w ten weekend okazję podziwiać wioślarzy z całego świata. Na liście startowej znalazło się 856 zawodników z 45 krajów.

Kulminacyjnym momentem zawodów były niedzielne zmagania w ramach finałów. Bardzo dobrze podczas ostatniego dnia zaprezentowały się polskie osady, które wywalczyły 4 medale.

Na najwyższym stopniu podium stanęła czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel (Sportowy Stypendysta Miasta Poznania), Szymon Pośnik i Fabian Barański (06:01.01). Srebro wywalczyli Australijczycy (06:03.21), a brąz Nowozelandczycy (06:03.48).

Brązowe medale zdobyli panowie z czwórki bez sternika (06:19.60). W osadzie wystąpili: Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski. W finale A wyprzedzili ich Australijczycy (06:16.46) oraz Włosi (06:18.59).

Należy odnotować również bardzo dobry występ czwórki podwójnej kobiet w skłądzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann. Polki były drugie w finale A (06:42.38). Do samego końca broniły się przed goniącymi je Niemkami (06:42.89). Rywalizację w tej konkurencji wygrały Chinki (06:38.24).

Medale wywalczyli również: Michał Gadowski i Jolanta Majka (PR2 Mix2x), którzy zajęli drugie miejsce w finale A (08:49.53). Złoto dla Holendrów (08:32.72), a brąz dla Francuzów (08:54.01).

Dzień wcześniej, w sobotę Artur Mikołajczewski zdobył srebrny medal w rywalizacji jedynek wagi lekkiej.

Puchar Świata odbył się w Poznaniu już po raz szósty. Zawody w Poznaniu były drugimi w tegorocznym cyklu, a trzecie, ostatnie odbędą się w holenderskim Rotterdamie. Organizacja Pucharu została bardzo wysoko oceniona przez Międzynarodową Wioślarską Federację FISA. Poznań należy do grona kandydatów ubiegających się o przeprowadzenie kolejnej dużej imprezy - Mistrzostw Świata w wioślarstwie 2023.

Impreza została dofinansowana ze środków Wydziału Sportu UMP.