Odeszli od nas w 2019 roku

W minionym roku odeszło od nas sześciu Superseniorów, którzy w ostatnich latach byli wyróżnieni tym tytułem podczas corocznej Poznańskiej Gali Sportu.

.
.

Michał Skalisz, ur. 28 września 1937 roku, zmarł 7 marca 2019 roku
Całe życie związany z żeglarstwem. Był wielokrotnym mistrzem Polski w klasie Finn, startował również w wielu prestiżowych imprezach za granicą. Był członkiem AZS Poznań. Po zakończeniu kariery uczył żeglarstwa w AZS Poznań.

Eugeniusz Kałużny ur. 7 grudnia 1931 roku, zmarł 17 maja 2019 roku
Przygodę ze sportem rozpoczął od piłki nożnej w KS Skórzani Posnania. Był uczestnikiem historycznego dwumeczu rugbystów Posnanii z Czarnymi Szczecin, pierwszego w powojennej historii Polski. Po zakończeniu kariery przez 20 lat kierował sekcją rugby Posnanii, przez wiele lat był też wiceprezesem WZ Rugby w Poznaniu.

doc. dr Andrzej Koniarek ur. 24 maja 1924 roku, zmarł 14 lipca 2019 roku
Był trenerem piłki ręcznej i działaczem sportowy. Związany był jako wykładowca, dziekan i prorektor z Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego w Poznaniu (późniejszą Akademią Wychowania Fizycznego). Pełnił funkcję m.in. prezesa i wiceprezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej, był członkiem Rady Trenerów ZPRP.

Adam Rohnka, ur. 14 marca 1936 roku, zmarł 27 sierpnia 2019 roku
W młodości trenował lekką atletykę - skok w dal oraz sprint. Po studiach został trenerem i nauczycielem wychowania fizycznego. Z powodzeniem prowadził sekcję rugby w Posnanii, był też zastępcą kierownika Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej.

Stanisław Szafarkiewicz ur. 14 listopada 1926 roku, zmarł 2 września 2019 roku
Był trenerem koszykówki w Akademickim Związku Sportowym, gdzie pracował do emerytury. Był również nauczycielem WF-u na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, gdzie w latach 1981 - 1987 pełnił funkcję kierownika Studium.

Bernard Wieczorek, ur. 12 czerwca 1938 roku, zmarł 25 września 2019 roku
Był wicemistrzem Polski w rugby, a później również sędzią i trenerem tej dyscypliny w Polonii i Posnanii. Pełnił funkcje m.in. dyrektora w KS Posnania Poznań, prezesa i dyrektora oddziału wielkopolskiego Olimpiad Specjalnych. Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia "Niepełnosprawni-Normalna Sprawa".

Więcej informacji o poznańskich superseniorach w zakładce Superseniorzy