Piknik Bądź FIT za nami
Piknik "Bądź FiT" był realizowany na obiektach sportowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 ul. Żniwna 1 w Poznań. Uczestnicy korzystali z wielu atrakcji w tym dmuchanego toru przeszkód - 48,5 m, zajęć z jogi, fitness na stepach, tarcza olbrzyma, piłkarz roku, zagroda owiec, power of tower i wiele innych. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z porad dietetyka i fizjoterapeuty oraz skosztowania owocowych szaszłyków, bukietu surówek i wyciskanych soków.
Bądź FIT to Projekt mający na celu poprawę i ochronę zdrowia oraz dobrego samopoczucia osób z niepełnosprawnością intelektualną (NI). Bądź FIT oferuje uczestnikom holistyczne, spersonalizowane spojrzenie na zdrowie. Program daje szansę na to aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły zmienić swój styl życia poprzez zmianę sposobu żywienia, codzienne ćwiczenia i dokonywanie innych, "zdrowszych" wyborów. Projekt ma zachęcić trenerów do włączenia w system treningów zajęć dot. zdrowego stylu życia, aby wysiłek fizyczny wspierany był zdrowa dietą, pozasportową aktywnością fizyczną i zdrowym myśleniem. Bardzo ważny jest balans każdego z nas w czterech podstawowych filarach życia:
1. emocje - samopoczucie;
2. aktywność fizyczna;
3. zdrowa dieta;
4. aktywność społeczna;
Bądź FIT to ośmiotygodniowy program, który traktuje o zdrowiu sportowców. Podczas jednego z treningów w tygodniu, trener organizuje czas na edukację i tzw. pogadanki oparte na powyższych filarach dobrego samopoczucia. Bądź FIT jest wysoce adaptowalny do drużyn, środowiska i dostępnych zasobów. Uczestnicy proszeni są o ustalenie celu dla siebie na początku programu i dążenie do niego w ciągu kilku tygodni. Trenerzy są zachęcani do wyboru swoich tematów w zależności od założonego wcześniej celu. Nie wszyscy uczestnicy programu Bądź FIT potrzebują lub chcą pracować nad tymi samymi aspektami fitness i wellness, dlatego Projekt został zaprojektowany tak aby umożliwiał elastyczność w edukacji, tak więc każde spotkanie może być dostosowane do konkretnych potrzeb. Trenerzy są proszeni o śledzenie i dokumentowanie wyników i wskaźników w oparciu o cele (np. ciśnienia krwi, zaangażowanie społeczne, masy ciała lub zdrowych nawyków) i wspieranie swoich zawodników. Dlaczego warto wdrożyć Projekt w regularne treningi? Trenerzy dążą do przygotowania zawodnika do zawodów, aby zawodnik mógł dać z siebie jak najwięcej musi zadbać o swoje życie emocjonalne, społeczne, higienę osobistą i dietę.