Rowerowa Stolica Polski 2023

Już 1 czerwca po raz trzeci rowerzyści z Poznania będą rywalizować z uczestnikami z innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W poprzedniej edycji udział wzięło 1073 poznanianek i poznaniaków, którzy przejechali blisko 300 tysięcy kilometrów. Na całym świecie w akcji aktywnie uczestniczyło ponad 48 tysięcy rowerzystów.

Rowerowa Stolica Polski - grafika artykułu
Rowerowa Stolica Polski

Akcja ma motywować mieszkańców do wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Zasady są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, w której rejestrowane są trasy i długości przejazdów. Uczestnik decyduje, dla którego miasta zamierza zdobywać kilometry.

Aplikacja działa na terenie całego świata. Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się jest, można zbierać cenne punkty dla wybranego miasta i drużyny. Każdy uczestnik może zapisać się do już istniejącej grupy w ramach własnego miasta lub zaproponować utworzenie własnej. Aplikacja umożliwia dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach i miejscu w rankingu indywidualnym. Ma również wersję anglojęzyczną i pozwala na import treningów rowerowych z urządzeń Garmin.

Nagrody w rywalizacji ogólnopolskiej przewidziane są dla najlepszych miast oraz najbardziej aktywnych rowerzystów.

Rowerowa Stolica Polski ma także wymiar lokalny. Na 20 najbardziej aktywnych uczestniczek i 20 najaktywniejszych uczestników czekają nagrody w postaci kart upominkowych o łącznej wartości 10 000 zł. Dodatkowo sto pierwszych kobiet i stu mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych.

W tym roku w Poznaniu do aplikacji wprowadzono wszystkie 42 osiedla naszego miasta aby umożliwić zabawę w obrębie swojego fyrtla. W okresie przygotowania do czerwcowej "rywalizacji" rowerzyści dołączyli do 33 osiedli. Mimo, że w zabawie występuje element rywalizacji i program zakłada nagrody dla najlepszych uczestników, to znacznie większe znaczenie (mimo, że symboliczne) ma fakt samego uczestnictwa. Zachęcamy zatem do rejestrowania każdego przejazdu rowerem - do szkoły, pracy, po zakupy czy w czasie rekreacyjnych przejażdżek.

Aplikację można pobrać dla systemu Android ze sklepie Google Play, a dla systemu IOS w Apple Store

Regulaminu ogólnopolskiej rywalizacji znajduje się na stronie Aktywne Miasta, natomiast dotyczący nagród przyznawanych w Poznaniu na stronie Mobilny Poznań.

Równocześnie miło nam poinformować, że w przeprowadzonym ogólnopolskim Badaniu Klimatu Rowerowego 2022 jako Miasto Poznań zajęliśmy II miejsce, czyli oczko wyżej niż 2 lata temu w Rankingu Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom (czyli tych samorządów, które uzyskały w badaniu najlepsze wyniki). W Poznaniu od lat czynione są starania by poprawiać i rozwijać warunki do codziennej jazdy na rowerze. Każego dnia do przemieszczania się po mieście ok 10% mieszkańców wybiera rower. 

Czerwcowe akcja jest zatem doskonałą okazją aby pokazać siłę Rowerowego Poznania. Wszystkim mieszkańcom życzymy dobrej zabawy.

sieci społecznościowe