Startuje cykl CITY TRAIL

12 października rozpoczyna się ósma już edycja cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu. Elektroniczne zapisy do sobotniego biegu trwają jeszcze tylko dzisiaj na www.citytrail.pl. Po tym terminie rejestracja będzie możliwa w biurze zawodów - w dniu imprezy.

CITY TRAIL fot. Piotr Oleszak
CITY TRAIL fot. Piotr Oleszak

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów na 5 km - po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji (poza Poznaniem są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa i Wrocław). Edycja 2019/2020 potrwa do 29 marca 2020.

Z Poznania na całą Polskę

Początki CITY TRAIL sięgają 2009 roku, kiedy to dwaj studenci poznańskiej AWF - Piotr Książkiewicz i Piotr Bętkowski - wpadli na pomysł zorganizowania biegów mających pomóc w budowaniu formy na wiosnę. - Nasze pierwsze zawody odbyły się 9 stycznia 2010 roku, a do dzisiaj zorganizowaliśmy nad poznańską Rusałką 63 biegi na dystansie 5 km - podkreśla Piotr Bętkowski. - Doświadczenie zdobyte przez trzy edycje biegów w Poznaniu wykorzystaliśmy w nowych lokalizacjach, które były mniejsze pod względem frekwencji, co pozwoliło nam na szybki rozwój i dołączanie kolejnych miast. Od października 2012 roku byliśmy w pięciu lokalizacjach, a w kolejnym sezonie - już w dziesięciu.

Główne zasady cyklu

CITY TRAIL to cykl Grand Prix, w którym do końcowej klasyfikacji liczą się cztery najlepsze wyniki z danego miasta. Najszybsi są nagradzani po zakończeniu sezonu na uroczystej ceremonii podsumowującej edycję. Również wtedy rozdawane są pamiątkowe medale - dla wszystkich, którzy ukończą co najmniej cztery biegi - i tutaj mogą to być cztery imprezy w różnych lokalizacjach.

Biegacze mogą dodatkowo rywalizować w klasyfikacji drużynowej. Zespoły mogą składać się z dowolnej liczby zawodników, ale punktują cztery najszybsze osoby (kolejni zawodnicy automatycznie tworzą kolejny skład). W każdym z miast nagrodzone zostaną trzy najszybsze zespoły. W poprzedniej edycji do rywalizacji zgłoszono 216 drużyn.

Biegom na dystansie 5 km towarzyszą zawody dla dzieci i młodzieży - dystanse zależą od kategorii wiekowej. Najmłodsi - mający mniej niż 5 oraz w wieku 6-7 lat - biegają 300 m (kategorie D0 i D1). Nieco starsi - 8- i 9-latkowie (kategoria D2) - mają do pokonania 600 m. Dzieci w wieku 10-12 lat (kategoria D3) pokonują 1 km, natomiast młodzież od 13 do 15. roku życia (kategoria D4) startuje na 2 km. 

Terminy biegów sezonu 2019/2020 w Poznaniu:

  • 12 października
  • 30 listopada 
  • 21 grudnia
  • 18 stycznia
  • 22 lutego
  • 28 marca

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. Poprzednia edycja przyciągnęła blisko 10 000 dorosłych i ponad 3 700 dzieci. Średnia frekwencja z sześćdziesięciu biegów to 502 dorosłych i 188 dzieci.

Zawody w Poznaniu odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad Jeziorem Rusałka. Meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu plaży miejskiej i restauracji "Rusałka". Start znajduje się w okolicy parkingu przy ul. św. Wawrzyńca.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.