Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania

W środę 29 czerwca, w dniu patronów Miasta Poznania, odbyła się tradycyjna uroczysta sesja Rady Miasta podczas której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Poznania, Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Karolina Naja odbierająca nagrodę - grafika artykułu
Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania

Na sesji Rady Miasta Poznania, która odbyła się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich wyróżniono nagrodą sportową zawodniczkę KS Posnanii Poznań Karolinę Naję oraz trenera KS Sobieski Poznań Antoniego Obryckiego.

Wyboru laureatów na podstawie złożonych wniosków dokonuje Kapituła Nagrody Sportowej Miasta Poznania i Stypendium Sportowego Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. Ryszarda Wryka.

W gronie, które otrzymało tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania znalazł się KKS Lech Poznań, który w tym roku świętował 100-lecie istnienia klubu i na zakończenie sezonu 2021/2022 zdobył ósmy tytuł mistrzowski.

Karolina Naja (zawodniczka, kajakarstwo, KS Posnania Poznań) - treningi kajakarskie rozpoczęła w 2001 roku, w wieku 11 lat w klubie MOSM Tychy. Z czasem przeniosła się do Wałcza, gdzie kontynuując naukę w szkole średniej mogła korzystać z większych możliwości treningowych. W 2009 roku podjęła studia na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim i dołączyła do klubu AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Rok później osiągnęła pierwszy poważny sukces seniorski - III miejsce na mistrzostwach świata w kategorii K4 - 500 m, które odbyły się w Poznaniu. Jest zawodniczką kadry narodowej w kajakarstwie nieprzerwanie od 2009 roku. W 2020 roku została zawodniczką KS Posnanii Poznań, żeby jeszcze lepiej przygotować się do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, w których zdobyła dwa medale - srebro w konkurencji K2 - 500 m oraz brąz w K4 - 500 m. Największymi sukcesami są 4 medale Igrzysk Olimpijskich (jeden srebrny i trzy brązowe) oraz ponad 20 medali imprez o randze mistrzostw świata (12), mistrzostw Europy (10) czy Igrzysk Europejskich. W 2022 roku wstąpiła w szeregi Wojska Polskiego. Jest Sportową Stypendystką Miasta Poznania.

Antoni Obrycki (trener, zapasy, KS Sobieski Poznań) - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej i Gorzowie Wielkopolskim. Ukończył studia nauczycielskie i trenerskie w zapasach. Był zawodnikiem, a pierwszym etapem w życiu zawodowym było stanowisko nauczyciela. W 1983 roku został trenerem w MLKS "Warmia" Grajewo. Był trenerem Kadry Wojewódzkiej w zapasach i sumo. W 1992 roku związał się z klubem KS "Sobieski" Poznań. Podczas swojej długoletniej kariery wychował medalistów mistrzostw Polski, mistrzostw świata i mistrzostw Europy w zapasach i sumo. W 2021 roku jego zawodnik Tadeusz Michalik wywalczył brązowy medal w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Posiada uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej II w zapasach i sumo. Od szesnastu lat pełni funkcję Prezesa KS Sobieski Poznań, a od sześciu Prezesa Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego.

KKS Lech Poznań - poznański klub piłki nożnej. Powstał w 1920 r., gdy młodzież z Dębca utworzyła drużynę piłki nożnej pod nazwą Lutnia Dębiec. Rejestracja klubu do Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej odbyła się w marcu 1922 r. Po wojnie klub reaktywowano pod nazwą KKS Poznań, a w 1957 r. pierwszy raz w nazwie klubu pojawiło się słowo "LECH". W swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczy w prestiżowych europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy.