Weekend pod znakiem kolarstwa

Już w najbliższy weekend w Poznaniu święto dla wszystkich fanów dwóch kółek. UCI Gran Fondo World Series to seria wyścigów z całego globu, których trasy są certyfikowane przez instytucję UCI. 25% najlepszych zawodników z ponad 50 krajów zostało zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo, które odbędą się już 1 września w Poznaniu, gdzie kolarze pokonają trasę o długości 150 km. To najważniejsza impreza rowerowa w kraju oraz jedno z najistotniejszych wydarzeń sportowych w Polsce tego roku. Prestiż zawodów jest często przyrównywany do rangi Tour De France, jednak sam event kierowany jest do amatorów.

.
mapka targów

Organizacja tego wydarzenia właśnie w Poznaniu to unikatowa okazja do uczestniczenia w Mistrzostwach Świata i imprezie o międzynarodowym charakterze. To niewątpliwie najważniejsza impreza rowerowa w Polsce w ciągu ostatnich lat. W czasie zawodów będą organizowane m.in. targi "Bike Show", podczas których wystawcy zaprezentują także ofertę dotyczącą sportów wrotkarskich, czy sprzętu elektrycznego. Zwiedzający będą mogli przetestować nowe sprzęty i akcesoria w specjalnie na tę okazję przygotowanych strefach. Z atrakcji skorzystają zarówno dorośli jak i dzieci. Organizatorzy zaplanowali wyścig na dystansie ok. 3 km, dedykowany najmłodszym. Trasa Kids Race poprowadzona zostanie po terenie targowym.

Nieco starszych fanów rywalizacji i sportów pozarowerowych zainteresuje niemniej emocjonujący pierwszy poznański Turniej Roller Derby. W zmaganiach o puchar Prezesa MTP i Zico Racing na specjalnie przygotowanym torze o powierzchni 600 m2 wezmą udział zawodniczki siedmiu drużyn z całej Polski. Roller derby - to kontaktowy sport drużynowy rozgrywany na płaskim owalnym torze na wrotkach. Każda z zawodniczek (lub każdy z zawodników) musi mieć komplet ochraniaczy - kask, ochraniacze na łokcie, kolana, nadgarstki, oraz zęby. Do rozgrywania meczy dopuszczani są zawodnicy, którzy zdali MST (Minimum Skill Test). Egzamin sprawdza czy są oni gotowi do brania udziału w meczach oraz nie stanową zagrożenia dla siebie i innych na torze. Często mówi się, że roller derby to takie rugby na wrotkach, a niektórzy do dzisiaj szukają w nim piłki! (której nie ma)

Na czas największego tego typu wydarzenia w Polsce powstanie także skate park z rozbudowaną strefą ramp oraz przeszkód, na którym będzie można podziwiać umiejętności i pokazy profesjonalistów, ale także spróbować swoich sił w jeździe na desce czy rolkach. Dla chcących przetestować sprzęt rowerowy postawiony zostanie na tę okazję tor MTB. Tor stanowi wyzwanie zarówno dla rowerów przeznaczonych do nieco trudniejszych terenów, jak i wszystkich tych modeli, których możliwości uczestnicy Bike Show 2019 będą chcieli sprawdzić.

W niedzielę 1 września po ukończeniu dystansu przez wszystkich zawodników, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w obrębie sceny głównej, odbędzie się ceremonia wręczenia nagród oraz uroczyste przekazanie kolejnej edycji UCI Gran Fondo World Championships (w 2020 roku impreza zostanie zorganizowana w Vancouver). Finał imprezy jest otwarty dla wszystkich zwiedzających targi, a organizatorzy zachęcają do kibicowania wszystkim rowerzystom, dobrej zabawy i wspólnego budowania sportowej atmosfery Mistrzostw Świata. Odwiedzający miejsce zawodów w dniu finału (Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14) mogą także liczyć na rozgrzewanie atmosfery dzięki przygotowanej oprawie muzycznej (set dj'ski na żywo).

Mistrzostw Świata UCI Gran Fondo to najważniejsze wydarzenie rowerowe nie tylko na skalę krajową, ale także bardzo istotne dla Poznania. Szacuje się, że w zaproponowanych przez organizatorów wyzwaniach weźmie udział ponad 2 tys. osób z całego świata. Imprezie przyświeca idea "Cycling For All". Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi, bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, idea jednocześnie ma zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej.

Impreza odbywa się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Załączniki