Wielkopolska zwyciężyła w klasyfikacji klubowej MP w kajakarstwie

Na poznańskim Torze Regatowym Malta zakończyły się trzydniowe zmagania wodniaków w ramach 26. Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i Mistrzostwa Polski Juniorów w kajakarstwie.

Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych w kajakarstwie, fot. P. Langer - grafika artykułu
Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych w kajakarstwie, fot. P. Langner

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski juniorów młodszych zwyciężyła Posnania Poznań przed AZS-AWF Poznań i Zawiszą Bydgoszcz. W punktacji województw najlepsza okazała się Wielkopolska przed województwem Kujawsko-Pomorskim i Zachodniopomorskim. Natomiast w klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski juniorów zwyciężyła Zawisza Bydgoszcz przed AZS-AWF Poznań i UKS Silvant Kajak Elbląg. W klasyfikacji województw zwyciężyło województwo Kujawsko-Pomorskie przed Wielkopolskim i Warmińsko-Mazurskim.

W pierwszym dniu zawodów wspaniale zaprezentował się Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań), który nie dał szans rywalom w finale K1 500m juniorów mł. Na pierwszym miejscu podium w C1 500m juniorów mł. stanął także Piotr Kujawa (AZS-AWF Poznań). Po złoto w konkurencji K4 500m juniorek mł. popłynęła osada AZS-AWF Poznań w składzie Zuzanna Gościniak/ Lena Kosmaczewska/ Oliwia Kubis/ Amelia Ludwis. Na pierwszym miejscu podium stanęły również Marta Brzezińska i Zuzanna Kinast (Posnania Poznań), które w konkurencji C2 500m juniorek mł. wyprzedziły m.in. zawodniczki Warty Poznań Bernadette Glabus oraz Patrycję Goźniewską. W C2 500m juniorów na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się zawodnicy Posnanii Poznań - złoto dla Jakuba Nowickiego i Szymona Sobczaka, srebro dla Kacpra Grzelskiego i Filipczaka.

Po srebro w K1 500m juniorek popłynęła Weronika Waligóra. Zawodniczka AZS-AWF Poznań na mecie musiała uznać wyższość jedynie Magdaleny Szczęsnej (Jezioro Tarnobrzeg). Na drugim miejscu podium stanęła również dwójka Stomila Poznań - Tymoteusz Sobczyk/ Wiktor Mazanka, która w finale K2 500m juniorów mł. do mety przypłynęła za osadą Zawiszy Bydgoszcz (Krystian Błoński i Paweł Słowiński); na trzecim miejscu podium stanęli zawodnicy Posnanii Poznań - Mateusz Pietrzak i Nicholas Scibilia. Na trzecim miejscu podium stanęły kanadyjkarki Posnanii Poznań - Aleksandra Glaeser i Luiza Fechner, które w finale C2 500m juniorek przegrały z osadą Zawiszy Bydgoszcz (Amelia Braun i Natalia Marońska) i MKSW Trzebini (Elżbieta Łoboziak i Anna Topa). Również po brązowy medal popłynęła osada K4 500m juniorów mł. w składzie: Hubert Bączyk/ Wiktor Pacholak/ Mikołaj Rechul i Mikołaj Mermela.

W drugim dniu imprezy wspaniale zaprezentowała się Karolina Seydlewicz (Posnania Poznań), która w konkurencji C1 500m juniorek mł. zdeklasowała rywalki wygrywając z drugą na mecie zawodniczką Zawiszy Bydgoszcz - Oliwią Kordalską o niepełna 5 sekund. Po swoje drugie złoto popłynął Jarosław Kajdanek. Zawodnik poznańskiego Energetyka o ponad 3 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Krystiana Błońskiego (Zawisza Bydgoszcz). Złote krążki zawisły również na szyjach Aleksandra Woronkiewicza, Igora Wyszkowskiego, Adama Mańkowskiego i Huberta Bączyka - AZS-AWF Poznań. W tej konkurencji (K4 1000m juniorów mł.) na trzecim miejscu stanęli ich klubowi koledzy: Marcin Opielewicz, Mikołaj Wąsowicz, Jan Wiśniewski i Aleksander Zieliński.

Po swoje drugie złoto tym razem w C2 1000m juniorów popłynęli zawodnicy Posnanii Poznań Jakub Nowicki i Szymon Sobczak, brązowy medal trafił do ich kolegów z klubu Kacpra Klaka i Jakuba Gniota. Ponownie na drugim miejscu podium, tym razem na w K1 1000m juniorek stanęła Magdalena Waligóra (AZS-AWF Poznań). Na drugim miejscu podium stanęli Kacper Konieczny i Wiktor Walkowiak, którzy w finale K2 1000m juniorów mł. do mety przypłynęli za osadą Zawiszy Bydgoszcz (Jakub Gaszak i Paweł Słowiński); na trzecim miejscu podium stanęli zawodnicy Stomila Poznań - Tymoteusz Sobczyk/ Wiktor Mazanka. Po złotym medalu na 500m Piotr Kujawa (AZS-AWF Poznań) w C1 1000m juniorów mł. przegrał jedynie z Kacprem Sieradzanem (Wiskord Szczecin); trzeci do mety dopłynął Eryk Wilga (Warta Poznań). Na trzecim miejscu podium w C2 1000m juniorów stanęli Kacper Bogajczyk i Dawid Kozio (AZS-AWF Poznań).

W trzecim dniu zawodów wspaniale zaprezentowały się Zuzanna Gościniak i Oliwia Kubis. Osada AZS-AWF Poznań w konkurencji K2 3000m juniorek mł. wyprzedziła m.in. załogi Włókniarza Chełmża i Zrywu Wolsztyn. W C1 5000m juniorów mł. zwyciężył Eryk Wilga (Warta Poznań), a na trzecim miejscu podium znalazł się Kacper Filipczak (Posnania Poznań). Złoto w K2 5000m juniorów mł. wywalczyła również osada AZS-AWF Poznań w składzie Igor Wyszkowski i Aleksander Woronkiewicz. Na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Konieczny i Nicholas Scibilia - Posnania Poznań. Najszybsza w finale K1 200m juniorek była Weronika Waligóra (AZS-AWF Poznań). Na najwyższym stopniu podium w C1 5000m juniorów stanął Kacper Bogajczyk (AZS-AWF Poznań); trzeci był Tomasz Janczak (Posnania Poznań).

Do złota na 500m Karolina Seydlewicz dołożyła srebro tym razem w C1 3000m juniorek mł. Przed zawodniczką Posnanii Poznań na mecie zameldowała się jedynie Oliwia Kordalska (Zawisza Bydgoszcz). Na drugim miejscu podium w C2 200m juniorek stanęły również juniorki AZS-AWF Poznań - Wiktoria Musialska i Weronika Wiśniewska; wygrała osada Zawiszy Bydgoszcz - Amelia Braun i Natalia Marońska. Po swój drugi brązowy medal popłynęli Jakub Gniot i Kacper Klak (Posnania Poznań). W tej konkurencji - C2 5000m juniorów mł. zwyciężyła osada z Nowej Soli - Gracjan Mania i Maksymilian Turczyn. Na trzecim miejscu podium stanął również w konkurencji K1 200m juniorów Marcin Nowacki (Posnania Poznań). Na trzecim miejscu w C1 200m juniorek zameldowała się również Klaudia Szolc (AZS-AWF Poznań). Po brązowy medal w K2 200m juniorów popłynęli także Tomasz Koperski i Marcin Nowacki (Posnania Poznań).

Regaty dofinansowane ze środków: Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, Ministerstwa Sportu i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

sieci społecznościowe