Woda wraca do Malty

Po czterech miesiącach woda wraca do Jeziora Maltańskiego. Napełnianie zbiornika potrwa co najmniej trzy tygodnie. Nieckę wypełni około 2 mln metrów sześciennych wody. Pierwsze wydarzenie na Torze Regatowym Malta - Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie - będzie miało miejsce w sobotę 10 kwietnia.

Jezioro Maltańskie bez wody - grafika artykułu
Jezioro Maltańskie bez wody, fot. POSiR

Od początku listopada na Malcie trwały prace związane z oczyszczaniem zbiornika. Z dna jeziora wybrano ponad 4 tysiące metrów sześciennych namułów. Zebrano również śmieci, które przez ostatnie cztery lata nagromadziły się w Malcie. Równolegle z odmulaniem dna prowadzona była konserwacja wieżyczek sędziowskich oraz nabrzeży. Wykonane prace pomogą utrzymać obiekt w standardzie wymaganym przez organizatorów najważniejszych zawodów kajakarskich i wioślarskich, będą miały także wpływ na jakość wody w Malcie.

W poprawie stanu wody w Jeziorze Maltańskim pomoże również ponowne zarybienie jeziora. Będzie się ono odbywało sukcesywnie w bieżącym roku oraz - w razie potrzeby - w następnych latach. W czasie spuszczania wody z jeziora odłowiono ponad 20 ton ryb. Kolejne oczyszczanie dna Malty i odmulanie zbiornika odbędzie się za cztery lata.

sieci społecznościowe