Zmarł Henryk Rozmiarek

Odeszła jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla Wielkopolskiej piłki ręcznej. Wybitny bramkarz, wielokrotny reprezentant Polski, trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, brązowy medalista z Montrealu 1976, mistrz Polski z WKS Grunwald Poznań.

Henryk Rozmiarek - grafika artykułu
Henryk Rozmiarek

Henryk rozmiarek urodził się 13 stycznia 1949 r. w Poznaniu. Podczas kariery zawodniczej występował na pozycji bramkarza będąc ostoją reprezentacji Polski i klubów, w których występował. Przez większość swojej działalności zawodowej zwiazany był z klubami ze stolicy Wielkopolski. W reprezentacji Polski zagrał ponad 170 razy w latach 1971-1980. Podczas tego okresu aż trzy razy wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich: 1972 - Monachium, 1976 - Montreal (brązowy medal) i 1980 - Moskwa. Dzięki temu stał się jedynym piłkarzem ręcznym w historii Polski, który trzykrotnie uczestniczył w najważniejszej imprezie sportowej.

Po zakończeniu kariery Henryk Rozmiarek był także trenerem w wielu klubach w Polsce i za granicą. Pełnił również rolę asystenta trenera pierwszej reprezentacji kobiet oraz w latach 2009-2010 trenera młodzieżowej reprezentacji Polski kobiet.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Henryk Rozmiarek został wyróżniony również Tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu oraz Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

W 2018 roku Rada Miasta Poznania przyznała Henrykowi Rozmiarkowi tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

sieci społecznościowe