Europejska Stolica Młodzieży - Poznań walczy w finale

Poznań walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Międzynarodowa komisja oceni kandydaturę Poznania 15 listopada w Brukseli. Wyniki poznamy 22 listopada we francuskim Amiens, które jest aktualną Europejską Stolicą Młodzieży.

Europejska Stolica Młodzieży - Poznań walczy w finale
Europejska Stolica Młodzieży - Poznań walczy w finale

Poznań nadal walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. Stolica Wielkopolski znalazła się w finale konkursu, razem z czterema innymi miastami - Baia Mare (Rumunia), Kazan (Rosja), Tirana (Albania) i Varaždin (Chorwacja).

Europejska Stolica Młodzieży to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Celem konkursu jest promowanie wewnątrz-europejskiej współpracy, aktywizacja młodych ludzi i poprawa ich warunków życia. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na jeden rok. Czas ten obfituje zwykle w wiele wydarzeń i projektów, skierowanych do młodych ludzi.

- Uzyskanie przez Miasto Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi w życie miasta. Realizacja wielu interesujących projektów i inicjatyw pomoże młodzieży na nawiązanie jeszcze bliższych kontaktów z rówieśnikami z Europy oraz integrację różnych grup społecznych. Wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Poznania jako ośrodka akademickiego i turystycznego. Przyczyni się też do wzmocnienia istniejących organizacji młodzieżowych, które aktywnie włączą się w przygotowanie i realizację Europejskiej Stolicy Młodzieży - tłumaczy Iwona Matuszczak - Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

Podjęte działania są zgodny z uchwalonym w ubiegłym roku przez Radę Miasta Poznania programem "Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025". Starania Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży wspiera wiele studenckich i uczniowskich organizacji (m.in. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty", Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, Fundacja Jeden Uniwersytet, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Studenckie Forum BCC czy Polska Rada Organizacji Młodzieżowych).

Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży, w 2009 r. był holenderski Rotterdam. W 2019 r. został nią Nowy Sad, drugie pod względem wielkości miasto w Serbii. W tym roku o tytuł walczyło 12 europejskich miast: Poznań, Gdynia, Baia Mare (Rumunia),Bilbao (Hiszpania), Kazan (Rosja), Leiden (Holandia), Lviv (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tirana (Albania),Ulyanovsk (Rosja), Varaždin (Chorwacja),Veszprém (Węgry). Do drugiej edycji konkursu zakwalifikowało się 5 z nich - Poznań, Baia Mare, Kazan, Tirana i Varaždin.