Nagroda Naukowa Miasta Poznania przyznana

29 czerwca, w dniu świętych Piotra i Pawła, patronów Poznania, w Ratuszu odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Jadwidze Rotnickiej. Podczas wydarzenia wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Zdjęcie przedstawia Laureata Nagrody Naukowej Miasta Poznania, Prof. Teofila Jesionowskiego, który przemawia za mównicą do mikrofonu. - grafika artykułu
Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Tegoroczna uroczysta sesja odbyła się tradycyjnie w Ratuszu - powróciła tam po pięciu latach przerwy spowodowanej m.in. remontem zabytkowego budynku. Rozpoczął ją Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania

-  Chciałbym przypomnieć Państwu tekst z pochodzący z poznańskiego Ratusza, umieszczony tutaj w XVI wieku - mówił Grzegorz Ganowicz. - "Rajco, co urząd swój pełniąc wchodzisz do Ratusza, pozostaw za drzwiami afekty, które przystoją jeno prywatnym osobom: gniew, przemoc, przyjaźń, pochlebstwo, nienawiść. Oblecz się w cnoty osoby publicznej. Albowiem tak, jak wobec innych ty postępować zechcesz, sprawiedliwie albo niesprawiedliwie, taki i Ciebie Boski wyrok czeka i jemu będziesz musiał być poddany". Ten tekst jest też umieszczony przy wejściu do naszej sali sesyjnej. Warto go zawsze pamiętać, nie tylko wchodząc do Ratusza czy do sali sesyjnej. I pamiętać, że nie nasze deklaracje, a konkretne uczynki podlegają ocenie. Życzę mieszkańcom naszego miasta wiele pomyślności, sukcesów i dumy z Poznania, a radnym, parlamentarzystom i wszystkim odpowiadającym za rozwój miasta, regionu i państwa - życzę roztropnych decyzji służących budowaniu wspólnoty. Wszystkiego najlepszego - memu miastu.

Zebranych przywitał także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Podziękował radnym, nagrodzonym poznaniakom, a także wszystkim mieszkańcom i mieszkankom stolicy Wielkopolski.

- Dziękuję Państwu za te 9,5 roku współpracy, podczas których udało się aż tak wiele zrobić. Owszem, narzekaliśmy przy tym na uciążliwości, ale remont naszego dziedzictwa, jakim jest Stary Rynek, wymagał pieczołowitości - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Ale dziś, dzięki Państwa pracy, dzięki zaradności wszystkich poznaniaków, przedsiębiorców, szefów kuchni, którzy prowadzą restauracje wyróżniane gwiazdkami Michelina - mamy czym się szczycić. Mamy powody, by czuć dumę. Do Poznania przyjeżdżają tacy myśliciele, jak Yuval Noah Harari i politycy tej klasy, co Michelle Obama. Poznań jest różnorodny - szanujmy to. Część z nas jest konserwatywna, inni mają liberalne czy lewicowe poglądy. Są osoby wierzące i ateiści. W Poznaniu jest miejsce dla wszystkich. Spierajmy się, bo na tym polega istota demokracji, ale róbmy to w duchu odpowiedzialności za nasze miasto i dla jego dobra.

Honorowe obywatelstwo i Zasłużeni dla Miasta Poznania

Podczas wtorkowej sesji Honorową Obywatelką Miasta Poznania została prof. Jadwiga Rotnicka.

- Bardzo dziękuję za wyróżnienie - mówiła profesor, odbierając wyróżnienie. - Muszę przyznać, że jestem bardzo zaszczycona i wzruszona. Tyle lat poświęciłam samorządowi, który skierował mnie na drogę parlamentarną. Teraz jestem emerytem, ale nie czuję się jak emeryt. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze długo pracować dla wspólnego dobra. 

Prof. Jadwiga Rotnicka urodziła się w 1943 roku w Lubochni, w Wielkopolsce. Dzieciństwo i okres szkolny spędziła w Gnieźnie, od 1966 roku jest związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym zdobyła stopień doktora nauk geograficznych ze specjalizacją w hydrologii. W 1989 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w tej samej specjalności na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1990-2007 zasiadała w Radzie Miasta Poznania, której była przewodniczącą. W 2007 roku została wybrana na Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, tę funkcję pełniła do 2023 roku. Jej praca legislacyjna koncentrowała się na kwestiach związanych z dziedzinami, w których jest niekwestionowaną ekspertką - ochroną środowiska, zarządzaniem zasobami wodnymi oraz edukacją. Była też m.in. prezeską Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. W 2012 roku otrzymała statuetkę ,,Lider Pracy Organicznej" przyznaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, a trzy lata później została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali:

Krystyna Babiak - radca prawny, doktor prawa pracy, która przez wiele lat wykładała na UAM. Od prawie czterdziestu lat angażuje się w działalność samorządu zawodowego radców prawnych, przez kilkadziesiąt lat była jego niekwestionowaną liderką. Od lat też inicjuje i wspiera akcje wspierające wprowadzenie prawa do szkół podstawowych oraz średnich. Za swoją pracę i aktywną działalność dr Krystyna Babiak została odznaczona m.in. Złotą Odznaką Honorową Miasta Poznania.

Andrzej Byrt - doktor nauk ekonomicznych, który od 1978 roku był zawodowo związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, piastując w nich trzykrotnie funkcję prezesa. Reprezentował  Polskę na arenie międzynarodowej w długoletniej działalności dyplomatycznej. Dwukrotnie obejmował stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polski w Republice Federalnej Niemiec, otrzymał także nominację na ambasadora RP we Francji, został akredytowany w Monako. Był aktywnie zaangażowany w proces negocjacji Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Był doradcą trzech prezydentów Polski: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.

Włodzimierz Marciniak, który współzałożył Koło Przyjaciół Dzieci, organizował przez wiele lat Gwiazdkę dla najmłodszych, a także wspólne ferie i wyjazdy. Wspólnie z przyjaciółmi stworzył pierwsze w Poznaniu kino świetlicowe - "Kino Miś". W 1975 roku ponad 200 dzieci uczęszczających na świetlicę i do okolicznych przedszkoli podpisało wniosek o przyznanie mu Orderu Uśmiechu. Włodzimierz Marciniak cały czas udziela się społecznie, jest także Przewodniczącym Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu. 

Oświatowe Towarzystwo Przyjaciół Sportu Winogrady - TPS Winogrady to piłkarski klub sportowy założony w 1965 roku w Poznaniu. Jego założycielem był Marian Rogowski. Drużyna seniorska zespołu aktualnie występuje w klasie okręgowej, w grupie II wielkopolskiej. Prezesem klubu jest były reprezentant Polski w piłce nożnej, Andrzej Juskowiak, który z drużyną wywalczył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w 1992 roku i został królem strzelców turnieju w Barcelonie. 

Nagrody Miasta Poznania: artystyczna, naukowa i sportowa

Nagrodę Artystycznej Miasta Poznania otrzymał Teatr Usta Usta Republika. To poznański i alternatywny teatr, który zrealizował ponad trzydzieści tytułów spektakli według autorskich scenariuszy. Wiele z nich angażowało widzów, zmieniając ich w uczestników aktywnie wpływających na rozwój wydarzeń scenicznych. Od 2013 r. zespół teatru, wielokrotnie nagradzany w najważniejszych ogólnopolskich konkursach, prowadzi własny ośrodek z dwiema kameralnymi scenami: Republikę Sztuki Tłusta Langusta. Wojciech Wiński, Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Przemysław Zbroszczyk oraz Roman Andrzejewski - to ludzie, dla których teatr na przestrzeni lat stał się pasją, misją i powołaniem. 

- Na przestrzeni 25 lat wielokrotnie i dobitnie przekonaliśmy się o tym, że jeden człowiek sam, w pojedynkę, nigdy nie jest w stanie zdziałać tyle, ile może zespół - mówiła Ewa Kaczmarek. - Dzisiejsze święto jest również dobrym tego przykładem. Dziękujemy Kapitule Poznańskiej Nagrody Artystycznej i Państwu za to, że wskazując na nas podkreśliliście wagę, sens i potrzebę kolektywnego działania. Teatr jest spotkaniem człowieka z człowiekiem, potrzebuje artystycznej wizji, ale potrzebuje też dialogu, partnerowania, empatii, szacunku, współpracy i wspólnoty. To prawda, która jest ważna w odniesieniu do nas, do teatru, ale też do każdej dziedziny społecznego funkcjonowania. Razem możemy więcej, prawda?

Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, University Technology Sydney oraz Kent State University. Wygłaszał wykłady i prelekcje w licznych krajach reprezentujących 5 kontynentów. Opublikował liczne prace naukowe w renomowanych czasopismach. Jest współtwórca patentów zagranicznych i krajowych. Głównymi obszarami badawczymi profesora Jesionowskiego są nauki chemiczne oraz inżynieryjno-techniczne (inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa).

- To dla mnie ogromny zaszczyt - przyznał prof. Jesionowski. - Gratuluję wszystkim laureatom honorowych wyróżnień. Jestem dumny, że mogę tu z Państwem razem dzisiaj stać. Moja przygoda z Poznaniem rozpoczęła się niemal 35 lat temu, gdy zacząłem studia na Politechnice Poznańskiej. To wspaniała uczelnia, dzięki której mogę się dalej rozwijać, ósma w Polsce i jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o uczelnie techniczne. Poznań może być z niej dumny.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała Julia Walczyk - Klimaszyk. Szermierkę zaczęła trenować w wieku 9 lat z powodu wielkiej fascynacji Gwiezdnymi Wojnami, obecnie jest zawodniczką KU AZS UAM Poznań, gdzie od wielu lat trenuje pod okiem świetnych trenerów i odnosi sukcesy. W sezonie 2022/2023 zajęła 9. miejsce w rankingu FIE (Międzynarodowej Federacji Szermierczej), co jest najwyższą lokatą zajętą przez polską florecistkę. Jest złotą medalistką Igrzysk Europejskich, wielokrotną medalistką Pucharu Świata i 4-krotną mistrzynią Polski. Jest też absolwentką Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej marzeniem jest zdobycie medalu na Igrzyskach Olimpijskich - wywalczyła kwalifikację do Paryża i jest już w szermierczej reprezentacji Polski. Wyróżnienie odebrali za nią rodzice.

- W imieniu mojej córki serdecznie dziękuję Kapitule za przyznaną nagrodę - mówił ojciec zawodniczki. - Julia nie mogła być dziś z nami, bo intensywnie przygotowuje się do igrzysk olimpijskich, w tej chwili przebywa na obozie kadry narodowej. Chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do kibicowania jej na igrzyskach.

W kategorii "trener" Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymał Paweł Kantorski, w jego imieniu odebrała ją jego córka.

- W imieniu taty serdecznie dziękuję za to ogromne wyróżnienie - mówiła. - Tata obecnie również jest na obozie kadry, razem z Julią. Życzę im wszystkiego dobrego i powodzenia na igrzyskach. 

Paweł Kantorski karierę trenerską rozpoczął w 1994 roku w KS Warta Poznań i jednocześnie do 2005 roku pełnił rolę szkoleniowca kadry narodowej juniorów we florecie mężczyzn. W 2005 roku został trenerem KS AZS AWF Poznań (do 2009 roku) oraz trenerem kadry narodowej juniorów we florecie kobiet (do 2012 roku). Przez trzy lata (2009 - 2012) prowadził kadrę floretu kobiet i mężczyzn w Egipcie, a następnie został szkoleniowcem reprezentacji Polski we florecie (2013 - 2022). Pod jego wodzą najlepsze polskie zawodniczki ostatnich lat, jak Martyna Długosz, Julia Walczyk - Klimaszyk, Hanna Łyczbińska, Marika i Julia Chrzanowskie, osiągały największe sukcesy i zdobywały medale największych imprez sportowych. W tym roku prowadzone przez niego zawodniczki będą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w rywalizacji drużynowej i indywidualnej.

AW