Wykład otwarty "Narodziny wiolonczeli. Prezentacja kolekcji kopii wczesnobarokowych instrumentów basowych"

Akademia Muzyczna oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt. "Narodziny wiolonczeli. Prezentacja kolekcji kopii wczesnobarokowych instrumentów basowych" który poprowadzi Prof. Bruno Cocset. Wykład odbędzie się 13 października o godz. 18:00 w Sali Prezydenckiej Akademii Muzycznej, im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, ul. Św. Marcin 87.

foto - grafika artykułu
Prof. Bruno Cocset

Nienasycony muzyk-badacz, nietypowy wiolonczelista, znany pedagog i założyciel Les Basses Réunies, Bruno Cocset nadaje barokowej wiolonczeli jej własny, indywidualny głos, karmiony nieustannym poszukiwaniem idealnej synergii gestu instrumentalnego i muzycznego. Ta praca nad dźwięcznością i organologią, prowadzona wspólnie z lutnikiem i twórcą instrumentów Charlesem Riché, dała początek dziewięciu instrumentom, wymyślonym, pomyślanym i granym na potrzeby różnych programów koncertowych i nagraniowych.

Dopiero po studiach w Tours i okresie w Conservatoire National Supérieur de Lyon Bruno Cocset zaczął grać na barokowej wiolonczeli na strunach jelitowych, najpierw ucząc się sam, a następnie współpracując z Christophe Coinem (był pierwszym absolwentem Coin's). w Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Paris w 1986). Uczęszczał także na kursy mistrzowskie u wiolonczelistki Anner Bijlsma i skrzypka Jaapa Schrödera. Następnie spędził dwadzieścia lat jako "nomadyczny wiolonczelista", okres bogaty w muzyczne spotkania i doświadczenia z najbardziej zagorzałymi mistrzami sceny barokowej. Jego najczęstszymi bazami domowymi w tamtych czasach były Il Seminario Musicale Gérarda Lesne i Le Concert des Nations Jordiego Savalla i Hespèrion XX-XXI. W 1996 roku założył Les Basses Réunies i nagrał sonaty wiolonczelowe Vivaldiego (zdobywcy Premio Vivaldi z Fondazione Giorgio Cini), pierwsze wydawnictwo w bogatej dyskografii wytwórni Alpha.

Bruno Cocset jest regularnie zapraszany do grania we Francji i reszcie Europy, w Quebecu i Rosji, a także poświęca wiele czasu na transmisję: od 2001 roku wykłada w CNS MD w Paryżu oraz w Haute École de Musique w Genewie od września 2005, a od 2002 do 2013 wykładał również w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie, gdzie stworzył klasę wiolonczeli historycznej. W 2011 roku założył Vannes Early Music Institute (Bretania), w skład którego wchodzą przede wszystkim europejska akademia muzyki dawnej, warsztat instrumentalny i centrum zasobów poświęcone repertuarom od renesansu do XIX wieku.

sieci społecznościowe