PIERwSI W DŁOŃ! na Wydziale Biologii UAM

Collegium Biologicum

Samokontroli piersi będzie mogła się nauczyć każda kobieta, która pojawi się we wtorek na Wydziale Biologii UAM (Kampus Morasko). O godz. 11:00 rozpocznie się tam II Sympozjum PIERwSI W DŁOŃ!

Sympozjum rozpoczną ogólnodostępne warsztaty w holu głównym, podczas których każdy będzie mógł nauczyć się samobadania piersi (godz. 11:00-14:00). Jak zapewniają organizatorzy, spotkanie jest adresowane zarówno do kobiet, jak i ich partnerów. Następnie odbędą się 3 prelekcjie o charakterze naukowym, podczas których słuchacze dowiedzą się co to jest rak piersi, jakie są jego rodzaje i trendy leczenia, oraz 3 prelekcje o charakterze społecznościowym, gdzie uczestnicy spotkają się z chirurgiem onkologiem, psychologiem klinicznym i dyrektorem ośrodka profilaktyki nowotworowej.

Jak podkreślają organizatorzy, od udziału w wydarzeniu może zależeć życie każdej z pań - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: https://www.facebook.com/events/524220551776592/ oraz http://biolniep.home.amu.edu.pl/page.php?id=isd&ip=aktualnosci

Wykład otwarty "Kognitywne architektury a jedność umysłu"

Aula XVII UAM, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

Pan Marcin Miłkowski, profesor w zakładzie Logiki i Nauk Kognitywnych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauki. Autor Explaining the Computational Mind  (MIT Press 2013) nagrodzonej nagrodą Tadeusza Kotarbińskiego przyznawanej przez Sekcję I Polskiej Akademii Nauk, jak również laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki dla wybitnego młodego badacza w naukach społecznych i humanistyce przyznanej w 2014 roku. Otrzymał nagrodę im. Herberta A. Simona przyznawaną przez Association for Computers in Philosophy (IACAP) za istotny wkład w podstawy obliczeniowej neuronauki (2015). Obecnie jest kierownikiem grantu NCN SONATA BIS 5, "Kognitywistyka w poszukiwaniu jedności" (2015-2020). Jednym z rezultatów projektu jest numer specjalny czasopisma Theory & Psychology "Mechanisms in psychology: The road towards unity?" (29 (5), 2019)). Jest również współredaktorem numeru specjalnego czasopisma Synthese o mechanistycznych wyjaśnieniach i unifikacji. Naukowe zainteresowania prof. Miłkowskiego koncentrują się na filozofii nauki, w tym filozofii kognitywistyki, jak również filozofii umysłu oraz informacji. Interesuje się również obliczeniową lingwistyką.

Na wykład, przeprowadzony w języku angielskim, zapraszamy w czwartek, 12 marca br., o godz. 17:00.

Wykład prof. Roba van Tuldera z Rotterdam School of Management

Budynek B Uniwersytetu Ekonomicznego - al. Niepodległości 12

Zapraszamy na wykład: Managing the transition to a sustainable enterprise - moving from intention to realization of sustainable business models, który wygłosi prof. Rob van Tulder z Rotterdam School of Management, Erasmus University. Wykład, przeprowadzony w języku angielskim, odbędzie się 27 marca o godz. 12.00.

Uczelnia dostępna - konferencja prasowa

Sala Lubrańskiego Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał dofinansowanie w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Uczelnia dostępna" na projekt "Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku".
Władze Uczelni zapraszają na konferencję prasową, podczas której zaprezentowany zostanie sposób wykorzystania przyznanych środków. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 2 marca, o godz. 11:00.
Konkurs "Uczelnia dostępna" dotyczy realizacji działań mających na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. O projekcie opowiedzą przedstawiciele władz UAM oraz osoby z Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

V Wielkopolski Konkurs Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

AULA NOVA, plac Stefana Stuligrosza 1, godz. 10:00 - 16:00

Celem Konkursu, organizowanego przez Katedrę Edukacji Muzycznej i skierowanego do uczniów ogólnokształcących szkół podstawowych z Wielkopolski, jest animowanie i promowanie szkolnej działalności muzycznej w regionie, propagowanie najlepszych wzorców muzykowania w szkołach podstawowych, promocja solowej i zespołowej sztuki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, promowanie i popularyzacja wartościowej szkolnej literatury muzycznej.
Patronat honorowy: Wielkopolski Kurator Oświaty

Sound Art Festival

Wydział Fizyki UAM, Kampus Morasko, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, Poznań

28 i 29 lutego będą okazją do spotkania przedstawicieli i reprezentantów branży muzycznej na rynku Polskim ze studentami uczelni wyższych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Artystycznego. W trakcie festiwalu odbędzie się cykl kilkudziesięciu spotkań autorskich, warsztatów, prelekcji, prezentacji nowych technologii, koncertów muzycznych, pokazów artystycznych i wystaw sztuki. Sound Art Festival jest unikatowym projektem w skali kraju, które ukaże duży potencjał regionu Wielkopolski wraz z silną reprezentacją Wyższych Uczelni oraz bogate środowisko branży muzycznej.

Wykład otwarty "Komórki macierzyste w medycynie"

Oddział PAN w Poznaniu, Stary Rynek 78/79

Zapraszamy na wykład "Komórki macierzyste w medycynie", który odbędzie się w poznańskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk (sala Turkusowa Pałacu Działyńskich), w czwartek, 20 lutego 2020 o godz 17:00. Wstęp wolny.

Muzykalny UAM

Sala Lubrańskiego Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

Rektor UAM zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Muzykalny UAM" , który odbędzie się w najbliższą środę, 5 lutego, o godz. 18:00. 

Wykonawcami będą: Chór Pogłosy oraz zespół kakofoNIKT. Organizatorzy tak opisują program koncertu: "Utwory łączące za pomocą eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki kompozycje sakralne z elementami polskiej muzyki ludowej - poprzez śpiew biały, polskie bębny obręczowe oraz baraban. Teksty do tych kompozycji dotyczą spersonifikowanych roślin przenikających się ze słowiańską mitologią i obrzędowością. Nadrzędną inspiracją przyświecającą projektowi są polskie tradycje hałasu - antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z transformacjami pór roku i cykli wegetacji roślinnej oraz przesileniami słonecznymi wyznaczającymi święta przejścia kalendarza przedchrześcijańskiego oraz późniejsze wpływy kalendarza kościelnego".
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie z Panem Lin Xin

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, sala 327, ul. Fredry 10, 61-701 Poznań

W najbliższą środę, 05.02.2020r. o godz. 18:00 gościem koła "Przekładnia" będzie Pan Lin Xin z Instytutu Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych, tłumacz m.in. opowiadań Olgi Tokarczuk oraz słownika języka chińskiego na język polski, który proponuje nam rozmowę na temat problematyki przekładu opowiadania pt. "Moje ukochane Beznóżki" Sławomira Mrożka na język chiński.

Dzień Darwina

Collegium Biologicum

Dzień Darwina to międzynarodowe wydarzenie obchodzone od 2009 roku dla uczczenia rocznicy urodzin angielskiego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji - Karola Darwina (12.02.1809 - 19.04.1882) w celu upamiętnienia jego osiągnięć i popularyzacji nauk przyrodniczych.
Obchody Dnia Darwina, na który zapraszają pracownicy Wydziału Biologii UAM, we współpracy z Polskim Towarzystwem Nauk o Człowieku i Ewolucji, odbędą się 12 lutego w Auli Wydziału Biologii UAM na Morasku - ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6 (Collegium Biologicum).

Program:

  • 15.30-16.15   Prof. UAM, dr hab. Katarzyna A. Kaszycka, Skamieniałymi śladami człowieka
  • 16.15-17.00   Prof. dr hab. Wiesław Babik, O pochodzeniu człowieka: historia zapisana w genach

Wstęp wolny.

Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego

sala A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28)

Świadomość konsumentów, że olej palmowy jest niepożądanym składnikiem kupowanych produktów z roku na rok jest coraz większa. Coraz więcej producentów decyduje się na oznaczanie produktów nie zawierających tego składnika. Niektóre kraje europejskie rozważają nawet wprowadzenie ograniczeń w jego stosowaniu, także do polskich parlamentarzystów trafiła interpelacja w tej sprawie. Jednak, pojawiają się też głosy, że ograniczanie oleju palmowego nie ma sensu, a jedynie słusznym rozwiązaniem jest stosowanie tego składnika pochodzącego ze źródeł certyfikowanych. Więc jak to jest z tym olejem palmowym?

1 lutego po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego, z tej okazji 31 stycznia Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na cykl imprez. Odbędą się wykłady na temat: tropikalnych lasów deszczowych Borneo i Sumatry, dowiedzieć się będzie można więcej na temat oleju palmowego i jego wpływu na nasze zdrowie. Tuż po wykładach będzie można wziąć także udział w specjalnym pokazie "live cooking", na którym zostaną zaprezentowane inspiracje kulinarne oczywiście bez użycia oleju palmowego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Nie jem palmowego - chronię orangutany".

Wykłady odbędą się w 31 stycznia 2020 r. (piątek) w sali A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28) w godz.: 11:00-12:30. Wstęp bezpłatny, po uprzednim zgłoszeniu na adres e-mail: jwegiel@up.poznan.pl lub tel.: 695-744-932. Liczba miejsc jest ograniczona.

DesignTOK z Nikodemem Szpunarem

Al. Marcinkowskiego 29

Studenckie koło naukowe TOK zaprasza na wykład i Q&A z Nikodemem Szpunarem, projektantem mebli, absolwentem Designu na ASP w Warszawie i National College of Art and Design w Dublinie. Projektuje meble i wyposażenie wnętrz zarówno do produkcji przemysłowej, jak i krótkich serii. Poza markami, współpracuje z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kulturowymi w projektach wystawienniczych.

Przegląd portfolio 10-14. Wykład odbędzie się 07.01.2020r o godzinie 17:30 w Atrium Budynek B.

Pokaz filmu dokumentalnego "Wojna gwiazd"

Wydział Historii UAM

15 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00 na Wydziale Historii UAM w Auli im. Prof. Gerarda Labudy odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego na temat działalności miłośników filmu "Gwiezdne wojny" w okresie PRL-u. Opowieść o podejmowanych przez entuzjastów fantastyki aktywnościach stanowi pretekst do refleksji nad mechanizmami kultury popularnej, a także pozwala przyjrzeć się typowym dla omawianego okresu zjawiskom społecznym. Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami obrazu.

"Wojna Gwiazd" to film dokumentalny na temat polskiej wersji zafascynowania widzów światem wykreowanym przez George'a Lucasa i przedstawionym w zrealizowanej w latach 1977-1983 kinowej trylogii "Star Wars". Twórcy dokumentu zabierają widza w podróż do czasów PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a liczni uczestnicy życia społeczno-kulturalnego szukali inspiracji w kulturze zachodniej.

Bronisław Piłsudski, Ajnowie i Japonia - wykład

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2

6 grudnia 2019 roku w Collegium Phisicum UAM odbędzie się wykład prof. Shinichiro Sakikawa z japońskiego Kochi University of Technology pt. "Bronisław Piłsudski, Ainu and Japan".

Wykład w języku angielskim rozpocznie się o godzinie 11:00 w sali 16 Collegium Physicum na Kampusie Morasko (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2).

Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Bronisław Piotr Piłsudski herbu Piłsudski urodzony w 1866 był bratem Józefa Piłsudskiego, etnografem zajmującym się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, który obserwował na Sachalinie, a później na wyspie Hokkaido. Prof. Shinichiro Sakikawa, autor książki pt.,,Rokan-no uta. Aru Karafuto ryukeisha-no ashiato'' (,,Pieśni z woskowych wałków - śladami sachalińskiego zesłańca''), opowie o działalności tego polskiego uczonego.

Republika Korei - Polska, 30 lat stosunków dyplomatycznych - konferencja

Uniwersytetu Poznańskiego 5

28 listopada 2019 roku odbędzie się konferencja Republika Korei - Polska 1989-2019. 30 lat stosunków dyplomatycznych: polityka, gospodarka, kultura.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Ambasada Republiki Korei w Warszawie.

W programie konferencji przewidziano:

wystąpienia naukowców z UAM, UJ, UW, IPN,

wystąpienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego i innych gości,

taniec K-Pop w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM,

taniec z wachlarzami w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM

Organizatorami są:

Polskie Towarzystwo Koreanistyczne (z siedzibą w Poznaniu, UAM) i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Miejsce konferencji:

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Kampus Morasko

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Ekstraliga Futsalu Kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, SWFiS UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet.

KU AZS UAM Poznań - Włókniarz Białystok

Sobota 30.11.2019 godzina 18.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Wykład prof. dr hab. Anny Wolff-Powęskiej pt."Tak umierają demokracje"

ul. Wieniawskiego 1

Prof. zw. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski z Zakładem Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na spotkanie z cyklu Wykładów Nestorów Nauki w Sali Lubrańskiego.

Wydarzenie odbędzie się dnia 20 listopada 2019 r. (środa) o godz. 17.00 w Sali Lubrańskiego (ul. Wieniawskiego 1).

Wykład pt. "Tak umierają demokracje" wygłosi pani prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska.

Ekstraliga Futsalu Kobiet - inauguracja sezon 2019/2020

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, SWFiS UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na inaugurację Ekstraligi futsalu kobiet w sezonie 2019/2020!!!

KU AZS UAM Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski

Sobota 9.11.2019 godzina 17.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Wstęp wolny

Prawa człowieka pracy w Polsce: szanse, konieczności, zagrożenia - debata

ul. Wieniawskiego 1

13 listopada 2019 w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus UAM ul. Wieniawskiego 1, o godzinie 18:00 odbędzie się debata "Prawa człowieka pracy w Polsce: szanse, konieczności, zagrożenia" organizowana przez Centrum Humanistyki Otwartej UAM.

Goście:

prof. Ryszard Bugaj, autor książki "Plusy dodatnie i ujemne, czyli polski kapitalizm bez solidarności"

prof. Arkadiusz Sobczyk, autor książki "Podmiotowość pracy i towarowość usług"

Prowadzenie:

prof. UAM Anna Musiała,

prof. Przemysław Czapliński

Chętnych do uczestnictwa prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 11 listopada 2019 r. na adres: ach@amu.edu.pl

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Mecze Reprezentacji Polski kobiet w futsalu w Poznaniu

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań zaprasza serdecznie na mecze Reprezentacji Polski kobiet w futsalu, które już w najbliższy weekend odbędą się w Poznaniu oraz Gnieźnie.

Polska - Holandia niedziela 3.11.2019 godzina 17.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9.

Warto podkreślić, że selekcjonerem Reprezentacji Polski jest trener KU AZS UAM Poznań Wojciech Weiss, a w składzie Reprezentacji będziemy mogli oglądać 4 zawodniczki KU AZS UAM Poznań oraz studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Alicję Zając, Sandrę Lichtenstein, Dominikę Dewicką oraz Patrycję Falborską.

Strona 1 2 52