Prof. Christa-Maria Lerm Hayes (Holandia) 21.10.2019

Prof. Dr C.-M. Lerm Hayes (1967) jest historykiem oraz kuratorem sztuki, obecnie pracującym jako Profesor sztuki nowoczesnej i współczesnej na Uniwersytecie w Amsterdamie.

W swoich badaniach Christa-Maria Lerm Hayes skupia się na studiach słowa i obrazu, w szczególności wizualnej spuściźnie pisarzy takich jak Joyce, Samuel Beckett, W.G. Sebald i Oscar Wilde. Jej wcześniejsze badania, przykładowo, badały wpływ Joyce'a na Josepha Beuys, jednego z najbardziej wpływowych niemieckich rzeźbiarzy epoki po Drugiej Wojnie Światowej. Dodatkowo do zgłębiania sztuki performance, historiografii sztuki (Warburg, Giedion-Welcker) oraz kuratorowanie, Lerm Hayes jest również żywo zainteresowana rzeźbą (publiczną), praktykami społecznymi oraz powojennymi historiami sztuki.

Lerm Hayes pracowała wcześniej jako profesor ikonologii na Uniwersytecie w Ulster, Belfast (Irlandia Północna). W okresie od 2007 do 2011 roku, przewodniczyła uniwersyteckiej Research Graduate School na Wydziale Sztuki, Wzornictwa oraz Środowiska Zabudowanego. Lerm Hayes studiowała na uniwersytetach w Heidelberg, Londonie, Bonn oraz Kolonii, gdzie, w 2000r. uzyskała tytuł doktora. Jej doktorat, w badaniach wspieranych Stypendium Fundacji Jamesa Joyce'a (Zurich), poprzedzał stypendium od Irish Research Council z przeznaczeniem na przeprowadzenie badań podoktoranckich na University College w Dublinie. W 2012r., była wizytującym badaczem na Uniwersytecie w Kolonii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej