Prof. dr Karl Schlögel (Niemcy)

Prof. dr Karl Schlögel jest z wykształcenia historykiem. Studiował także socjologię i slawistykę w Berlinie i Moskwie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na historii kultury Europy Wschodniej, szczególnie Rosji, kulturze miejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej, dziejach emigracji rosyjskiej oraz teorii historii.

Prof. Schlögel w latach 199-1994 był kierownikiem Katedry Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie w Konstancji, od 1994 kieruje Katedrą Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie w latach 2003-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Kulturoznawstwa. To wybitny naukowiec, który był stypendystą i wykładowcą w wielu prestiżowych ośrodkach naukowych: na Uniwersytecie w Oxfordzie (profesura gościnna w 2002 r.), w Swedish Collegium for Advanced Social Studies w Uppsali (2006/2007), w Center for Advanced Studies Uniwersytetu w Monachium (2010) i w Kolegium Naukowym w Berlinie (2010/2011).

Działalności Profesora odzwierciedlają liczne publikacje książkowe, który były wielkokrotnie nagradzane: m.in. Europejską Nagrodą Eseistyczną im. Charlesa Veillona (1990), Nagrodą im. Sigmunda Freuda w dziedzinie prozy naukowej (2004), Nagrodą im. Lessinga miasta Hamburga (2007) oraz nagrodą im. Samuela Bogumiła Lindego razem z Adamem Krzemińskim (2010). Nagrodzony w 2009 r. Nagrodą Lipskich Targów Książki tom "Terror i sen. Moskwa 1937" ukaże się w tym roku w Wydawnictwie Poznańskim. Do najważniejszych publikacji należą, także: "Środek leży na Wschodzie: Europa w stadium przejściowym", "W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce" oraz nieprzetłumaczony dotychczas na język polski tom "Das Russische Berlin: Ostbahnhof Europas" (Rosyjski Berlin: Dworzec Wschodni Europy, 2007).

Prof. Schlögel otrzymał w 2005 r. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej