Harmonogram wykładów w ramach Programu "Akademicki Poznań" 2009/2010

Prof. Lynnette Leidy Sievert (USA) 31.08.2010

Rektor UAM oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Lynnette Leidy Sievert z University of Massachusetts Amherst w USA, światowej klasy specjalisty w zakresie antropologii.
Wykład pt.: "Symptom experience at menopause as an aspect of human variation" odbędzie się 31 sierpnia 2010 o godz. 12:00 w Auli Collegium Biologicum UAM przy ulicy Umultowskiej 89.
Profesor Lynnette Leidy Sievert zajmuje się problemami z zakresu ekologii reprodukcyjnej, zmienności człowieka oraz zdrowia i jakości życia kobiet. Jest autorką 70 oryginalnych publikacji naukowych.


Prof. dr hab. Krzysztof Matyjaszewski (USA) 07.07.2010

Rektor UAM w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. dr hab. Krzysztofa Matyjaszewskiego, światowej sławy chemika, twórcy metody kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu.
Wykład, w ramach 17-ego Międzynarodowego Sympozjum Katalizy Homogenicznej, odbędzie się 7 lipca 2010 r. o godz. 9.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 37.


Prof. Robert Mundell (USA) 30.06.2010 r.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty wybitnego amerykańskiego ekonomisty, profesora Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, doradcy MFW i ONZ, zdobywcy nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, oraz twórcy koncepcji optymalnego obszaru walutowego, będącej podstawą europejskiej waluty Euro - Roberta Mundella.

Wykład w ramach odbywającej się w dniach 27-30 czerwca konferencji naukowej Global Finance Conference, odbędzie się 30 czerwca o godz. 13:15 w Auli Uniwersyteckiej UAM (balkon, wejście z I piętra) przy ul. Wieniawskiego 1.


Prof. Karl Stattegger (Niemcy) 29.06.2010

Rektor UAM w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Karla Statteggera, wybitnego specjalisty z zakresu nauk o ziemi, członka rady programowej FUTURE OCEAN.
Wykład popularnonaukowy pt.: "Global sea level changes - learning from the past" odbędzie się 29 czerwca 2010 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali 14 Instytutu Geologii UAM przy ul. Maków Polnych 16.


Prof. Nigel John Kalton (USA) 29.06.2010

Rektor UAM w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Nigela Johna Kaltona, najwyższej klasy światowego specjalisty w zakresie analizy funkcjonalnej i teorii operatorów.

Wykład prof Kaltona, wygłoszony w ramach The Józef Marcinkiewicz Centenary Conference odbędzie się 29 czerwca 2010 o godz. 9.00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, przy ul. Umultowskiej 87.


Prof. Wilhelm Schmidt-Biggemann (Niemcy) 24.06.2010

Rektor UAM w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Wilhelma Schmidta-Biggemanna, twórcy teorii światów sensu i wybitnego znawcy historii zachodniej duchowości.
Wykład pt.: " How Political Theology Brought Religion Back into the Public Sphere", odbędzie się w ramach konferencji Religions in the Public Spheres 24 czerwca 2010 r. o godz. 9.00 w PTTK, ul. Mielżyńskiego 27/29.


Prof. Lech Ozimek (Kanada) 22.06.2010

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Lech Ozimek - światowy specjalista w dziedzinie rolnictwa, żywności i żywienia z Uniwersytetu Alberta w Edmonton.

Wykłady pt.: "Globalne trendy w produkcji żywności o wartości dodanej - żywność funkcjonalna przy zrównoważonym wzroście gospodarczym i poprawie jakości życia" odbędzie się 22 czerwca 2010r o godzinie 13:00 w auli wykładowej Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 31.


Prof. Goetz Graefe (USA) 21.06.2010

Politechnika Poznańska i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty światowej rangi eksperta w dziedzinie systemów baz danych z Hewlet Packard Labs, Prof. Goetza Graefe'a pt.: "Adaptative Indexing" - Indeksowanie adaptatywne". Wykład odbędzie się 21 czerwca, w sali nr 8 Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 2.


Prof. Manfred Dietel (Niemcy) 18.06.2010

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Manfred Dietel - wybitny ekspert w dziedzinie telemedycyny, dyrektor Instytutu Patologii Uniwersyteckiego Szpitala Charité w Berlinie, dyrektor Centrum Konsultacji Telepatologicznej w Union International Centre le Cancer (UICC).

Wykład pt.: "Obecne kierunki rozwoju w telemedycynie" odbędzie się 18 czerwca (piątek) 2010 r. o godz. 11.00 w Collegium Anatomicum, ul. Święcickiego 6.


Prof. Peter Hufnagl (Niemcy) 18.06.2010

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Peter Hufnagl, najwyższej klasy specjalista w zakresie wprowadzania nowych aplikacji sieciowych zmierzających do rozszerzenia znaczenia telemedycyny z Centrum Telemedycyny Uniwersyteckiego Szpitala Charité w Berlinie.

Wykład pt.: "Wirtualny rekonesans, czyli jak znaleźć podobne obrazy histologiczne w sieci" odbędzie się 18 czerwca (piątek) 2010 r. o godz. 11.00 w Collegium Anatomicum, ul. Święcickiego 6.


Prof. Luis Recalde (Hiszpania) 15.06.2010

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Luis Recalde - wybitny specjalista w dziedzinie farmacji z Uniwersytetu w Granadzie. Wykład pt.: "Dziś i jutro studiów farmaceutycznych w Hiszpanii" odbędzie się 15 czerwca (wtorek) 2010 r. o godz. 16.00 w Centrum Kongresowo-Bibliotecznym Uniwersytetu Medycznego, ul. Przybyszewskiego 37.


Prof. Anthony Burke (Australia) 31.05.2010

Rektor ASP w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Anthony Burke, wybitny architekt, designer, badacz i nauczyciel akademicki, profesor w University of Technology - Sydney.

Wykład pt.: "Architecture After Complexity" odbędzie się 31 maja 2010 r. o godz. 17:00 w Galerii Aula ASP w budynku głównym przy Al. Marcinkowskiego 29.


Prof. Zbigniew J. Pasek (Kanada/Polska) 27.05.2010

Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Zbigniew Pasek z Uniwersity of Windsor, specjalista w dziedzinie inżynierii produkcji i nieformalnej edukacji technicznej.

Wykład, pt.: "Muzea interaktywne jako źródła nieformalnej edukacji technicznej dla różnych grup wiekowych" odbędzie się 27 maja 2010 r. (czwartek) o godz. 17.00 w sali nr 8, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.


Prof. Rainer Blatt (Austria) 26.05.2010

Politechnika Poznańska oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Rainer Blatt z Uniwersytetu w Innsbrucku, wybitny autorytet w dziedzinie fizyki kwantowej i informatyki kwantowej.

Wykład, pt.: "Komputer kwantowy - marzenie a realizacja" odbędzie się 26 maja 2010r. o godzinie 17:00 w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej, ul. Berdychowo/Piotrowo (nad Wartą), sala C4.


Dr Nicholas Maxwell (Wielka Brytania) 20.05.2010

Uczelniany Samorząd Doktorantów Politechniki Poznańskiej oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi dr Nicholas Maxwell z University College London, specjalista w dziedzinie filozofii nauki.

Dr Maxwell wygłosi wykład, pt.: "The Urgent Need for an Intellectual Revolution: From Knowledge to Wisdom", który zainauguruje międzynarodową konferencję "III International Interdisciplinary Technical Conference of Young Scientists InterTech 2010". Wykład odbędzie się 20 maja 2010r. w godz. 9:45 - 11:30 w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej - Aula przy ul. Piotrowo 2.


Prof. Frederic Lee (USA) 19.05.2010

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Frederica Lee, wybitnego eksperta w zakresie trendów rozwoju ekonomii na świecie.

Wykład, pt.: "Institutional Economics - something what you need to know", odbędzie się 19 maja 2010 r. (środa) o godz.16.00, w sali 309 A budynku UEP, przy al. Niepodlegości 10.


Prof. Bente Stokke (Norwegia) 17.05.2010

Rektor Akademii Sztuk Pięknych Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania mają przyjemność zaprosić na wykład otwarty prof. Bente Stokke, jednej z najbardziej znanych współczesnych norweskich artystek.

Wykład dotyczący współczesnych problemów sztuki wizualnej będzie połączony z pokazem dokumentacji z dotychczasowej twórczości artystki i odbędzie się w dniu 17 maja 2010 o godz. 16:00 w Galerii ASP Aula w budynku głównym ASP przy al. Marcinkowskiego 29.

Ponadto prof. Bente Stokke zaprezentuje swoje nowe prace artystyczne w Galerii AT (ASP, ul. Solna 4); otwarcie wystawy p.t. "Ołówek i papier" nastąpi 17 maja o godz. 18.00.


Prof. Yao Erchang (Chiny) 13.05.2010

Rektor Akademii Sztuk Pięknych Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania mają przyjemność zaprosić na wykład otwarty prof. Yao Erchanga, profesora malarstwa z Art Education Departament of Fine Arts College, Shanghai Normal University, specjalisty w dziedzinie nauk humanistycznych, a w szczególności sztuk pięknych i malarstwa.

Wykład pt.: "Oil painting in China" odbędzie się 13 maja 2010 o godzinie 18:00 w Galerii ASP, aula w budynku głównym ASP przy al. Marcinkowskiego 29.


Prof. Juan Vicente Aliaga (Hiszpania) 6-7.05.2010

Rektor ASP w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Juana Vicente Aliaga, wybitnego historyka i krytyka sztuki, kuratora, badacza i nauczyciela akademickiego z Universitat Politécnica de València.

Wykład pt.: "Representations of sexual diversity in postcolonial times" odbędzie się 6 maja 2010 r. (czwartek) o godzinie 18:00.
Prof. Aliaga poprowadzi także warsztaty pt.: "The main feminist theories from the 70´s up to now and their relationship to art practices", które odbędą się 7 maja 2010 r. (piątek) w godzinach 10:00 - 13:00 oraz 15:00 - 18:00.

Zarówno wykład, jak i warsztaty odbędą się w Galerii ASP Aula w budynku głównym ASP przy Al. Marcinkowskiego 29.


Prof. James Emil Flege (USA) 2.05.2010

Rektor UAM w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Jamesa Emila Flege, światowego autorytetu w dziedzinie nabywania języka obcego i badań nad zjawiskiem "obcego akcentu", z Uniwersytetu Alabama, USA.

Wykład, pt.: "Wpływ wieku na nabywanie drugiego języka" odbędzie się 2 maja (niedziela) 2010 r. o godz. 09.00 w Sali Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry 10.

Załączniki


Prof. Brian H. Clarkson (USA) 15.04.2010

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty Prof. Briana H. Clarksona - znanego eksperta w dziedzinie stomatologii z University of Michigan.

Wykład pt.: "Syntetyczne szkliwo zęba - fakt czy fikcja?" odbędzie się 15 kwietnia (czwartek) 2010 r. o godz. 16.00 w Centrum Kongresowo-Bibliotecznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 37.


Prof T. Allen Merritt (USA) 08.04.2010

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty Prof T. Allena Merritta - jednego z najbardziej znanych neonatologów świata.

Wykład "Impact of Maternal Smoking and Fetal and Neonatal Development: When You Smoke Your Baby Smokes - Wpływ palenia tytoniu przez matkę na rozwój płodu i noworodka: gdy palisz, twoje dziecko również pali" odbędzie się 8 kwietnia 2010 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Sali Senatu Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 37.

www.ckd.ump.edu.pl


Prof. Hannu Vanharanta (Finlandia) 16.03.2010

Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Hannu Vanharanta z Tampere University of Technology, wybitny ekspert w dziedzinie ekonomii i zarządzania.

Wykład pt.: "Managing through chance intelligence" ("Zarządzanie przez zmianę inteligencji systemu") odbędzie się 16 marca (wtorek) 2010 r., o godz. 13.30 w Centrum Wykładowym przy ul. Piotrowo 2, w sali CW2.


Prof. Antonio Lucas Soares (Portugalia) 15.03.2010

Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi prof. Antonio Lucas Soares z University of Porto w Portugalii, wybitny specjalista w zakresie systemów informacyjnych zarządzania.

Wykład pt.: "Performance management in collaborative networks: a constructivist approach" ("Zarządzanie działaniami w sieciach współpracy: podejście konstruktywne") odbędzie się 15 marca (poniedziałek) 2010 r. o godz. 9.45 w Centrum Wykładowym na przy ul. Piotrowo 2, w sali CW2.


Prof. Willis Clem Maples (USA) 13.03.2010

Katedra Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty, który wygłosi Prof. Willis Clem Maples z Southern College of Optometry in Memphis - znany ekspert w dziedzinie optometrii.

Wykład pt.: "Dlaczego potrzebna jest optometria w Polsce?" odbędzie się 13 marca 2010 r. o godz. 13.00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego 37.


Prof. Peter H. Rodemann (Niemcy) 9.03.2010

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty Prof. Petera H. Rodemanna - wybitnego specjalisty w dziedzinie biologii molekularnej ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze.

Wykład pt.: "Molecular aspects of modern radiation biology with relevance for clinical radiation oncology" odbędzie się 9 marca (wtorek) 2010r. o godz. 14.00 w sali Audytoryjnej (6051, VI piętro) Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ul. Garbary 15 (wjazd windą od strony patio).

Prof. Peter H. Rodemann jest wybitnym specjalistą w dziedzinie biologii molekularnej, członek ESTRO, pracuje w Zakładzie Radiobiologii Molekularnej I Badań Środowiskowych Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze (Niemcy).


Dr Piotr Chomczyński (USA) 24.02.2010

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty Dr Piotra Chomczyńskiego - wybitnego biochemika, biotechnologa i genetyka.

Wykład pt.: "Kto rządzi: geny nami, czy my genami?"
odbędzie się 24 lutego 2010 r. (środa), o godz. 11.00 w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk, przy ul. Wieniawskiego 17.


Prof. Philip Gardiner (Kanada) 24.02.2010

Rektor AWF w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Philipa Gardinera z Uniwersytetu Manitoba w Kanadzie - eksperta w dziedzinie neurofizjologii wysiłku fizycznego.
Wykład pt.: The nervous system response to increased and decreased physical activity (Odpowiedź układu nerwowego na zwiększoną i zmniejszoną aktywność ruchową) odbędzie się 24 lutego (środa) 2010 o godz. 13.00 w sali 263 budynku głównym AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39.
Wykład będzie wygłoszony w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski.


Prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, gen. Mirosław Hermaszewski (Polska) 18.12.2009

Politechnika Poznańska oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. dr hab. inż. Piotra Wolańskiego z Politechniki Warszawskiej oraz gen. Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego polskiego astronauty, który uczestniczył w wyprawie kosmicznej.

Wykłady pt.: "Kosmos - marzenie a rzeczywistość" oraz "Przyszłościowe napędy lotnicze i kosmiczne" odbędą się 18 grudnia 2009 r. o godz. 11.15, w Centrum Wykładowym na skrzyżowaniu ulic Piotrowo i Berdychowo, w sli nr 4.


Prof. Renjie Dong (Chiny) 10.12.2009

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykłady otwarte prof. Renjie Donga - profesora i kierownika Laboratorium Zasobów Odnawialnych w China Agricultural University (Chiny).
Wykłady pt.: "Biogas development in China and recent bioenergy researches at CAU" oraz "Biogas plants design and construction standards" odbędą się w dniu 10 grudnia 2009 r., o godz. 10.00 w sali wykładowej (A-101) Instytutu Inżynierii Rolniczej, ul. Wojska Polskiego 50.

Załączniki


Prof. Andreas Dietz (Niemcy) 10.12.2009

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Andreasa Dietza - uznanego na całym świecie specjalisty w dziedzinie onkologii głowy i szyi.

Wykład dotyczący laryngologii oraz onkologii głowy i szyi odbędzie się 10 grudnia 2009 r. o godz. 12:30 w sali audytoryjnej Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ulicy Garbary 15 w Poznaniu.


Allan Rasmussen (Dania) 03. 12. 2009

Akademia Muzyczna w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania mają zaszczyt zaprosić na koncert Allana Rasmussena, wybitnego wirtuoza gry na organach i klawesynie, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Koncert odbędzie się 03. 12. 2009, o godz. 19:15 w kościele św. Stanisława Kostki na Winiarach.

Allan Rasmussen ukończył studia muzyczne w zakresie gry na organach i klawesynie w
Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze w 1993r., gdzie kształcił się pod kierunkiem wybitnych wirtuozów: Hansa Fagiusa i Ulrika Mortensena. Wykształcenie uzupełniał studiami u światowej sławy wirtuozów-organistów: Davida Sangera i Haralda Vogla.

Załączniki


Prof. Barthold Kuijken (Belgia) 01 - 03.12.2009

Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na koncert solowy oraz kurs interpretacji muzyki dawnej prowadzony przez Prof. Bartholda Kuijkena, muzyka uważanego za najlepszego specjalistę w grze na flecie traverso naszych czasów.

Koncert odbędzie się 02.12.2009 r., o godz. 19.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Program kursu:
01.12.2009, godz. 18.00 - 20.00 - warsztaty

02.12.2009, godz. 10.00 - 13.00 - warsztaty

03.12.2009, godz. 10-13; 14.30 - 17.30 - warsztaty

Warsztaty odbywać się będą w Sali Prezydenckiej Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Zainteresowanych wzięciem czynnego udziału w kursie prosi się o kontakt drogą elektroniczną pod adres: muzych@wp.pl


Prof. Magnus Johansson (Szwecja) 30. 11. 2009

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Magnusa Johanssona, wybitnego specjalisty w dziedzinie biologii molekularnej flawiwirusów.

Wykład "Functional characterisation of the interaction between the NS5 protein of Tick-borne encephalitis virus and the human Scribble protein" odbędzie się 30 listopada 2009 r., o godz.11:00 w sali owalnej Wydziału Biologii UAM.


Prof. Krzysztof Wodiczko (USA) 26-27.11.2009

Rektor Akademii Sztuk Pięknych Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania mają przyjemność zaprosić na wykłady otwarte prof. Krzysztofa Wodiczko, teoretyka sztuki, jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów.

26 listopada, godz.17:00 wykład pt.: "Projekcje, projekty, interwencje"

27 listopada, godz. 17:00 wykład pt.: "Weterani wojenni: pojazdy i projekcje"

Oba wykłady odbędą się w Galerii ASP Aula w budynku głównym ASP przy al. Marcinkowskiego 29.

Prof. Krzysztof Wodiczko urodził się w 1943 roku w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego tamtejszej ASP w roku 1968, po studiach pracował jako projektant przemysłowy dla warszawskiej UNITRY oraz dla Polskich Zakładów Optycznych. Swoje prace wystawiał w Galerii Współczesnej w Warszawie, a później w Galerii Foksal. W latach 70. wyjechał do Kanady, skąd w 1983 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.


Prof. Dr Georg Lind (Niemcy) 24 - 26.11.2009

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na dwa wykłady otwarte Prof. Dr. Georga Linda, badacza psychologii rozwoju moralnego, zachowań demokratycznych, edukacji demokratycznej oraz psychologii eksperymentalnej.

Wykłady otwarte w jęz. angielskim odbędą się:

1) 24.11.2009, godz. 9:45 - 13:00, Mała Aula, Coll. Minus:
- "And if one man is not better than another... The Dual-Aspect Theory of Moral Development"
- "What can education do for democracy and peace?"

2) 25.11.2009, Mała Sala Wykładowa, Hotel Akademicki "Akumulatory":
- godz. 9:45 - 13:00 "Konstancka Metoda Dyskusji Dylematów Moralnych (KMDD) part I"
- godz. 15:00 - 18:00 "Konstancka Metoda Dyskusji Dylematów Moralnych (KMDD) part II"

3) 26.11.2009, Mała Sala Wykładowa, Hotel Akademicki "Akumulatory":
- godz. 9:45 - 13:00 "Konstancka Metoda Dyskusji Dylematów Moralnych (KMDD) part III"
- godz. 15:00 - 18:00 ""Konstancka Metoda Dyskusji Dylematów Moralnych (KMDD) part IV"

Załączniki


Prof. Wayne Gulliver (Kanada) 06.11.2009

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Wayne'a Gullivera, jednego z najbardziej cenionych na świecie znawców nowoczesnych terapii lekami biologicznymi w dermatologii i reumatologii.

Wykład pt.: "Łuszczyca - od genetyki do praktyki" odbędzie się 6.11.2009, o godz.17:15 w Centrum Targowym przy ul. Bukowskiej 12. Wykład będzie tłumaczony na j. polski.


Prof. Leszek Brogowski (Francja) 29.10.2009

Rektor ASP w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykłady otwarte prof. Leszka Brogowskiego, wybitnego artysty i filozofa, teoretyka sztuki.
Wykłady odbędą się w Galerii Aula Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29.

29.10.2009, godz. 15:00: "Eugenika i piękno. O przemilczanym źródle filozofii Wittgensteina."

29.10.2009, godz. 18:00: "Książka artysty w świetle historii książki. Uwagi wydawcy na temat sztuki".


Carlo Dal Bianco (Włochy) 23.10.2009

Prezydent Miasta Poznania wraz z Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec oraz Dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu i Rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić na wykład o Designie i prezentację dorobku artystycznego włoskiego architekta i projektanta Carlo Dal Bianco.

Program pobytu Carla Dal Bianco w Poznaniu obejmuje:

23.10.2009, godz. 12:00 - spotkanie z artystą na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu

23.10.2009, godz. 13:00 - wykład o Designie i prezentacja twórczości w Muzeum Narodowym w Poznaniu

23.10.2009, godz. 19:00 - prezentacja dorobku artystycznego w Starym Browarze - Cafe Art.


Prof. Krzysztof Kuczkowski (USA) 22.10.2009

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Krzysztofa Kuczkowskiego z Texas Tech University Health Sciences Center w El Paso (USA).

Wykład pt.: "Czy ból w czasie porodu jest życiodajny, czy śmiercionośny? Wizja godnego i wolnego od bólu przekazywania życia na Świecie i w Polsce", odbędzie się 22.10.2009r. o godz.17.00 w Hotelu Andersia, Plac Andersa 2.


Dr Krzysztof Szczygłowski (Polska, USA) 21.10.2009

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty dr Krzysztofa Szczygłowskiego - światowej sławy eksperta w dziedzinie biologii molekularnej, genetyki molekularnej oraz proteomiki roślin.

Wykład "The origin of legume - Rhizobium intimacy" odbędzie się 21 października 2009 r., o godz. 14.00 w Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52.

Dr Krzysztof Szczygłowski ukończył studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a po uzyskaniu tytułu magistra odbył Studia Doktoranckie na tej samej Uczelni. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1989 r. Po doktoracie odbył staż naukowy w Max-Planck Institute for Plant Genetics w Kolonii w laboratorium, którym kierował prof. Jeff Schell.


Prof. Sunder Lall Dhingra (Indie) 21-22.10.2009

Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Prezydent Miasta Poznania mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykłady otwarte Profesora Sunder Lall Dhingra z Indian Institute of Technology Bombay. Wykłady odbędą się w ramach Międzynarodowego Seminarium Transportowego www.transportationseminar.put.poznan.pl, które w tym roku poświęcone jest tematyce Zarządzania Taborem (Fleet Management).
Wykłady odbędą się 21 i 22 października 2009 roku w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej w Sali CW9 wg poniższego harmonogramu:

21.10.2009
9:45-11:15 - Simulation of Routing and Scheduling of Urban Bus Transport Network
11:45-13:15 - Modelling for Urban Goods Movement - a Case study of Twenty Indian Cities

22.10.2009
9:45-11:15 - Freight Trains Dispatching Policies for a Marshalling Yard


Ryszard Horowitz (USA) 20-21.10.2009

Rektor Politechniki Poznańskiej, Rektor Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykłady otwarte Ryszarda Horowitza, jednego z najsłynniejszych artystów fotografików na świecie, współzałożyciela amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

Wykłady pt.: "Fotokompozytor" odbędą się

20.10.2009r., o godz. 13.00, w sali 340 (IIIp.) WSNHiD, ul. Gen. T. Kutrzeby 10

21.10.2009r., o godz. 11.45, na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, w sali A, ul. Nieszawska 13C.

Ryszard Horowitz jest prekursorem komputerowego przetwarzania fotografii. Charakterystyczny styl Horowitza wyraża się w iluzjonizmie komputerowych wizji, tworzonych przez realne przedmioty, które artysta łączy za pomocą komputera w fantastyczne, niekiedy paradoksalne zestawienia.


Prof. Peter Nijkamp (Holandia) 21, 27.10.2009

Rektor UAM oraz Prezydent Miasta Poznania mają zaszczyt zaprosić na wykłady otwarte Profesora Petera Nijkampa - światowej sławy specjalisty z zakresu ekonomii przestrzennej z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie.

Wykład pt.: "Smart Cities in Europe"odbędzie się 21.10.2009 r., o godz. 9.30 na Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17.

Wykład pt.: "Regional Gazelles and Lions as Creative Creatures" odbędzie się 27.10.2009, o godz. 10.00 w Małej Auli UAM, ul. Wieniawskiego 1.


Prof. Naresh Magan (Wielka Brytania) 20, 23.10.2009

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Prezydent Poznania zapraszają na wykłady otwarte, które wygłosi Prof. Naresh Magan - ekspert w dziedzinie mikologii stosowanej z Uniwersytetu w Cranfield.

Wykład pt. Volatile fingerprints of microorganisms: environment, health and food applications odbędzie się 20.10. 2009 r. o godz. 12:00 w Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52.

Wykład pt. Ecophysiology of mycotoxin production: relating gene expression and function to control strategies odbędzie się 23.10. 2009 r., o godz. 13:15 w Polskim Towarzystwie Fitopatologicznym Oddział w Poznaniu, Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159.


Janusz Kapusta (Polska, USA) 15-16.10.2009

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykłady otwarte - prezentacje Janusza Kapusty - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów grafików, teoretyka sztuki i wynalazcy - twórcy K-Dronu.

Prezentacje odbędą się w galerii ASP Aula, al. Marcinkowskiego 29, wg harmonogramu:

K-dron, Przeoczony Kształt
15 października 2009 r., godz. 17:00,

Boska Proporcja - Nowe Znaczenie
16 października, godz. 17:00

Janusz Kapusta to wyjątkowa osobowość artystyczna, wyraźnie obecna i rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku artystów - grafików oraz wynalazców w Nowym Jorku, gdzie Janusz Kapusta mieszka od 1981 roku.


Prof. Girolamo Panozzo (Włochy) 13.10.2009

Politechnika Poznańska oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie otwartym prof. Girolamo Panozzo z Instituto per le Technologie della Construzione w Padwie. Wykład pt. "Aging of Insulating Materials and Refrigerating Machines" odbędzie się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej w dniu 13.10.2009 o godzinie 9.45 w Sali CW9.


Prof. Sonia Bergamaschi (Włochy) 06.10.2009

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie otwartym prof. Soni Bergamaschi z Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia.
Dwuczęściowy wykład pt.: " Toward a unified view of data and services" odbędzie się 6 października 2009 r. w godzinach 11:00 - 12:30 (część I) oraz 14.00 - 15.30 (część II), w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, al. Niepodległości 10.


Prof. François Bry (Niemcy) 05.10.2009

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie otwartym prof. François Bry z Uniwersytetu w Monachium.
Dwuczęściowy wykład pt.: " Web Queries: From a Web of Data to a Semantic Web" odbędzie się 5 października 2009 r. w godzinach 14:00 - 15:30 (część I) oraz 16.00 - 17.30 (część II), w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, al. Niepodległości 10.


Prof. Robert H. Grubbs (USA) 21.09.2009

Rektor UAM oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Roberta H. Grubbsa z California Institute of Technology - wybitnego chemika, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2005 r.
Wykład odbędzie się podczas uroczystości wręczenia dyplomu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Robertowi Grubbsowi, która będzie miała miejsce 21 września 2009 r. o godz. 10.00 w Sali im. Lubrańskiego UAM, ul. Wieniawskiego 1.


Prof. Paweł J. Jastreboff (USA) 12.09.2009

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Poznania zapraszają na wykład otwarty prof. Pawła Jastreboffa, światowego eksperta w dziedzinie nadwrażliwości dźwiękowej i szumów usznych. Wykład, pt.: "Przewlekłe szumy uszne - diagnostyka i leczenie", odbędzie się 12 września 2009 r. o godzinie 14.30, w Ośrodku Rehabilitacji Laryngologicznej w Poznaniu, ul Polna 72a.

Prof. Paweł J. Jastreboff , Ph.D.,Sc.D pełni funkcję kierownika Emory University Tinnitus &Hyperacusis Center w Atlancie (USA). Z wykształcenia jest neurobilogiem. Ukończył Uniwersytet Warszawski i w latach 80-tych wyjechał na stypendium naukowe do Wielkiej Brytanii, gdzie zastał go stan wojenny. Dalszą pracę naukową kontynuował w Bostonie. Jest twórcą unikatowego modelu neurofizjologicznego, który stał się podstawą leczenia przewlekłych szumów usznych znany pod nazwą TRT (Tinnitus Retraining Therapy).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej