Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy został utworzony w 1997 roku celem ochrony jednego z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych rosnących w dolinie Warty, licznych starorzeczy, a także wartości historyczno - kulturowych.
Słynne dęby rogalińskie stały się symbolem Wielkopolski. Od lat podziwiane są przez turystów i naukowców. Tak dużego skupiska starych, liczących nawet do 600 lat dębów, jak te rosnące na nadwarciańskich łęgach, nie ma nigdzie indziej w Europie. Po raz pierwszy policzono je w 1904 roku. Ostatnio naliczono ich 1435, z czego 860 to pomniki przyrody. Obwody wielu tych pomnikowych drzew sięgają nawet 10 m. Ale najsłynniejsze są cztery: trzy rosnące w przypałacowym parku w Rogalinie "Lech", "Czech" i "Rus" o obwodach 930, 810 i 670 cm oraz "Edward" o obwodzie 650 cm rosnący na zboczu doliny Warty.
Ochronie dębów nadwarciańskich służy rezerwat "Krajkowo". Obejmuje on 160,46 ha starorzeczy Warty i nadwarciańskich łęgów, z największym lęgowiskiem czapli siwej w Wielkopolsce, położonym miedzy Czaplim Bagnem a Małym Bagnem i Wartą.
Warto pamiętać, że Rogaliński Park Krajobrazowy to nie tylko dęby. Dzisiaj łęgi rogalińskie są ostoją dla wielu ptaków zagrożonych wymarciem, starorzecza i zalewy miejscem tarliska wielu gatunków ryb, a same dęby siedliskiem dla wielu rzadkich w Polsce, a nawet w Europie gatunków owadów i pajęczaków. W dolinie Warty rośnie wiele rzadkich, ginących gatunków roślin, wśród nich goździk siny. W celu jego ochrony utworzono rezerwat "Goździk siny w Grzybnie".
Dojazd : najlepszym sposobem dotarcia do Parku jest samochód, należy dojechać do Rogalinka (trasą 430 do Mosiny i stamtąd 431 do Rogalinka i Rogalina lub ze Starołęki trasą 602 przez Czapury). W Rogalinku najlepiej zostawić samochód i przejść się czerwonym szlakiem pieszym wiodącym do Rogalina, który towarzyszy Warcie wzdłuż jej starorzeczy i zalewów.
Pociągiem można dojechać do Puszczykowa, skąd do Rogalinka i Rogalina prowadzi wspomniany czerwony szlak pieszy.
Do Puszczykowa można dojechać także komunikacja podmiejską z Dębca (autobus 101 do Mosiny i autobus do Niwki).