Bambrzy na mapie miasta

W tym roku obchodzimy 300-lecie przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu. Zostaną oni upamiętnieni w przestrzeni miejskiej. Projekt uchwały w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury i Nauki.

Park na Dębcu, przy ul. Dolna Wilda ma otrzymać nazwę Bambrów Poznańskich. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała również Rady Osiedla Zielony Dębiec. Osadnicy z Bambergu, którzy 300 lat temu zaczęli osiedlać się w Poznaniu, wnieśli także do miasta swoją kulturę i zwyczaje. Łatwo zintegrowali się z miejscową społecznością i zmienili pozytywnie Poznań.

Druga inicjatywa nazewnicza związana z bamberską rocznicą honoruje osobę współczesną, która aktywnie popularyzowała pamięć o poznańskich Bambrach. Mowa o prof. Marii Paradowskiej (1932-2011), która była m.in.: prezesem Towarzystwa Bambrów Poznańskich, inicjatorką powstania w Poznaniu Muzeum Bambrów, współorganizowała szereg wydarzeń przypominających o Bambrach i ich historii. Jej imieniem ma zostać nazwany skwer na Jeżycach, w rejonie ulic: Kościelnej, św. Wawrzyńca, Jeżyckiej. Wniosek pozytywnie zaopiniowała Rada Osiedla Jeżyce.

mat.