Pierwsze przedstawienie w Operze Poznańskiej odbyło się 100 lat temu

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany także Operą Poznańską, powstał według projektu Maxa Littmanna z Monachium. Budowę nowej siedziby Teatru Miejskiego, który uprzednio mieścił się w przestarzałym budynku Arkadii, rozpoczęto wiosną 1909 r. Działalność teatru, pod dyrekcją Franza Gottscheida, zainaugurowano 30 września 1910 r. spektaklem Czarodziejski flet Wolfganga A. Mozarta. W 1919 r. budynek przeszedł w ręce polskie, a instytucja zyskała tytuł "Teatru Wielkiego miasta Poznania". W okresie międzywojennym w teatrze zrealizowano światowe prapremiery Legend Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego i Margiera Konstantego Gorskiego oraz polską premierę Harnasi Karola Szymanowskiego. Podczas II wojny światowej budynek teatru pełnił funkcję niemieckiego punktu oporu. W 1949 r. patronem instytucji został Stanisław Moniuszko. Od 1919 r. w teatrze zrealizowano łącznie 656. premier z repertuaru operowego, baletowego, operetkowego i musicalowego, a także symfonicznego i oratoryjnego.
Fasadę budynku Teatru Wielkiego stanowi olbrzymi portyk wzniesiony zgodnie z regułami architektury klasycznej starożytnego Rzymu. Po bokach monumentalnych stopni znajdują się rzeźby: po lewej - kobiety na lwie, po prawej - mężczyzny z idącą przy nim panterą. Charakterystycznymi elementami gmachu są jońskie kolumny oraz pegaz. Wewnątrz budynku znajdują się wspaniale dekorowane hale, foyer i inne pomieszczenia. Widownia mieści blisko 900 osób.
Teatr Wielki w Poznaniu, symbolizujący 100 lat historii opery polskiej, jest niezmiernie ważnym ośrodkiem poznańskiego życia muzycznego i kulturalnego. Jego różnorodny repertuar obejmuje dzieła od operowej klasyki po kompozycje współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem oper polskich i włoskich. Na afiszu Opery Poznańskiej w stałym repertuarze znajduje się obecnie ok. 40 oper i 15 spektakli baletowych. Nieustannie realizowane są także nowe projekty, pozwalające rozszerzać krąg zainteresowań widzów. Dyrektorem naczelnym teatru jest obecnie Michał Znaniecki.

sieci społecznościowe