Borsig Bn2t oraz "ryjek" na torach Maltanki

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników Kolejki Parkowej Maltanka. W najbliższy weekend  - 27 i 28 sierpnia - kursować będą: najstarszy czynny parowóz w Polsce, czyli Borsig Bn2t oraz najstarszy w Polsce wagon z napędem motorowym, czyli MBxc1-41, potocznie zwany "ryjkiem".

Wagon z napędem motorowym, tzw. ryjek - grafika artykułu
W najbliższy weekend - 27 i 28 sierpnia - kursować będzie m.in. najstarszy w Polsce wagon z napędem motorowym, czyli MBxc1-41, potocznie zwany "ryjkiem"

Kolejka Maltanka jest jedną z bardziej znanych atrakcji Poznania. Dzięki niej można wygodnie dotrzeć z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego Zoo, podziwiając po drodze jezioro i atrakcje Malty. Taka przejażdżka cieszy nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych miłośników wąskotorówek. Maltanka to bowiem jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm, a dodatkowo można spotkać na niej wyjątkowe w skali kraju pojazdy.

Tak właśnie będzie w najbliższy weekend. Na trasie Maltanki pojawi się parowóz - Borsig Bn2t z 1925 roku, czyli najstarszy czynny taki pojazd w Polsce. Wyjedzie także "ryjek", czyli wagon motorowy nr 1, wyprodukowany w 1932 roku, będący najstarszym w Polsce sprawnym wagonem z napędem spalinowym. "Ryjek" z uwagi na niewielką pojemność (27 miejsc siedzących) oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz osób z ograniczoną sprawnością - pociągnie wagoniki, co umożliwi przewóz większej liczby pasażerów, także z niepełnosprawnościami (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb).

Ważne! W weekendy kursy na Maltance odbywają się co 30 minut w godzinach od 10.00 do 19.00 (o pełnych godzinach ze stacji Maltanka będzie wyruszał parowóz, a 30 minut później "ryjek").

Do końca sierpnia Kolejka Parkowa Maltanka będzie funkcjonować codziennie (w dni robocze kursy odbywają się o godzinie 9.30 i później, co godzinę od 10.00 do 18.30), natomiast z początkiem września nastąpi zmiana: kolejka będzie nieczynna w poniedziałki. Kursy będą realizowane od wtorku do piątku (co godzinę) oraz w weekendy co 30 minut.

Więcej informacji o przejazdach Maltanką (opis trasy, rozkład jazdy, cennik) - w zakładce Maltanka.

MPK

sieci społecznościowe