Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia tego roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Chcemy z tej okazji poinformować o uruchomieniu nowego portalu, poświęconemu wydarzeniom przełomu lat 1918-1919. 

Zdjęcie to zrzut ekranu, przedstawiające widok glówny portalu o Powstaniu Wielkopolskim. - grafika artykułu
Nowy portal poświęcony jest historii Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Iskrą, która spowodowała wybuch napięć w Poznaniu, było przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego. Zwrócił się w nim do tłumów zgromadzonych na Wilhelmplatz, czyli dzisiejszym placu Wolności, stając w oknie Bazaru Poznańskiego.

Walki początkowo miały charakter miejski, jednak dość szybko rozlały się na resztę byłego zaboru pruskiego, obejmując swoim zasięgiem nawet niewielki fragment Pomorza. Po wielu miesiącach starań, powrót Wielkopolski do odrodzonej Rzeczpospolitej usankcjonował podpisany latem 1919 roku traktat wersalski. 

Aktualności i zdjęcia 

Nowy portal oferuje możliwość bliższego poznania wydarzeń, które wpłynęły na przebieg Powstania Wielkopolskiego. Zgromadzone u góry strony "newsy" zostały uporządkowane chronologicznie - przesuwając je dalej, poznajemy coraz starsze wydarzenia. Po kliknięciu w przycisk "Albumy", będziemy mogli obejrzeć archiwalne zdjęcia z Poznania i Wielkopolski, opisy części powstańczych artefaktów czy skany zachowanych dokumentów. 

Opowieść o przeszłości 

Klikając w "Biografie", zostaniemy przeniesieni do zbioru opowieści o życiu osób najbardziej zasłużonych dla Powstania. Stanowią one zapis walki - nie tylko na polu bitwy, ale i w sferze dyplomacji, która pozwoliła na powrót Wielkopolski do ojczyzny. Sekcja "Obrazy Leona Prauzińskiego" przedstawia natomiast skany 12 zachowanych reprodukcji dzieł, które przedstawiają ważne momenty powstania. Ich autor był jednocześnie weteranem walk w Poznaniu i zachodzie Wielkopolski. Dzięki wykonywanym w przerwach od walk szkicom, był w stanie uchwycić w swych obrazach patriotyzm i poświęcenie, które towarzyszyły powstańcom podczas walki o wolność. 

Świadectwa świadków 

Strona posiada również panel miejskiej platformy filmowej: Video Poznań (video.poznan.pl). Zostały na nim osadzone archiwalne filmy, w których weterani powstania dzielą się swoimi wspomnieniami z tamtych wydarzeń. Na panelu będzie można również znaleźć filmy dotyczące wydarzeń towarzyszących obchodom kolejnych rocznic w stolicy Wielkopolski. 

Widok na planie 

Mapa miejsc związanych z Powstaniem umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na wydarzenia przełomu 1918 i 1919 roku. Dzięki niej, możemy umiejscowić przestrzennie miejsca, w których odbywały się walki i zapadały ważne decyzje. Po kliknięciu w każdy znacznik, będziemy mogli dowiedzieć się więcej o każdym z zaznaczonych miejsc. 

Na dole nowej strony znajdują się też przydatne banery, które pozwolą nam odkryć inne strony, związane z pamięcią historyczną nie tylko o Powstaniu Wielkopolskim, ale i o dziejach naszego regionu. 

Portal poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu można odwiedzić po kliknięciu w link: Powstanie Wielkopolskie (poznan.pl/powstanie). Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi możliwościami, które oferuje nowa strona. 

Wieloletnia współpraca 

Nowy portal o Powstaniu Wielkopolskim powstał przy ścisłej współpracy i wykorzystaniu narzędzi oferowanych przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). 

Współpraca Urzędu Miasta Poznania z PCSS odbywa się już od 24 lat. Dzięki niej, miasto może rozwijać swoje serwisy informacyjne, w postaci stron internetowych skupionych wokół miejskiego portalu informacyjnego Poznan.pl (poznan.pl) i miejskiej platformy filmowej: Video Poznań (video.poznan.pl)

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego: PCSS (pcss.pl) i zapoznania się z fantastycznymi efektami pracujących tam osób.