Swarzędzki Szlak Meblowy

Swarzędzki Szlak Meblowy - nowa atrakcja turystyczna blisko Poznania. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści będą mogli poznać tajemnice Swarzędza - miasta stolarzy. Szlak najlepiej zwiedzać podczas wycieczek z przewodnikiem.

Szlak powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Szlak prezentuje zarówno dzieje, jak i obecny stan rzemiosła meblowego. Na trasie znalazły się m.in.: dom Antoniego Tabaki - twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli.

Podczas spaceru można obejrzeć ekspozycję współczesnych mebli lokalnych producentów, prezentowaną w historycznym pawilonie oraz odnaleźć oryginalne meble plenerowe, ustawione w ramach Meblowania miasta. Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło, a także... ugasić wirtualny pożar, ponieważ siedzibą Centrum jest dawna remiza strażacka.

Unikatowym doświadczeniem, dostępnym jedynie w czasie wycieczek zorganizowanych, jest możliwość wizyty w działającym zakładzie stolarskim lub tapicerskim i wysłuchania opowieści pracujących w nim rzemieślników.

Szlak można zwiedzać w trakcie wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się pod słynnym swarzędzkim krzesłem w rozmiarze XL, które stanowi charakterystyczny element panoramy miasta.

Bilety w cenie 10 zł i 6 zł (ulgowy) można kupić na stronie www.szlakmeblowy.swarzedz.pl.

Po szlaku można też wędrować samodzielnie, korzystając z folderu, dostępnego w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, punktach informacji turystycznej oraz w wersji elektronicznej.

Załączniki