Wieża Widokowa na Dziewiczej Górze

Dziewicza Góra

W XIII wieku, książę Przemysł I nadał te tereny osiadłym w Owińskach cysterkom, od których wzniesienie wzięło swoją pierwotną nazwę "Dziewcza Góra". Na jego stokach cysterki hodowały czerwca polskiego , którego używano do wyrobu czerwonego barwnika. To właśnie od tego owada pochodzi nazwa koloru, nazwa miesiąca, a nawet, jak się przypuszcza, nazwa miejscowości Czerwonak. Teren Dziewiczej Góry porasta las mieszany, zaś w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Cały obszar objęty jest ochroną ze względu na bogaty świat roślin, charakterystycznych dla zróżnicowanych środowisk: leśnych, łąkowych, stepowych a nawet górskich.
W 2005 roku, w najwyższym punkcie góry nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało dostrzegalnię przeciwpożarową, dziś zwaną po prostu wieżą widokową, która jest udostępniona również dla turystów, skąd mogą podziwiać panoramę Poznania oraz lasów i wzgórz Puszczy Zielonki. Wieża ma 40 m wysokości, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 30 m. Prowadzą na nią 172 schody.

W warunkach braku widoczności mgły, deszczu, nisko zalegających chmur - WIEŻA NIECZYNNA.

Godziny otwarcia:

  • od maja do września: wtorek-piątek, godz. 10:00-18:00, weekendy: 10:00-19:00
  • od października do kwietnia: aktualna informacja na http://dziewiczabaza.pl
  • grupy zorganizowane, wycieczki - zgłoszenia pod nr telefonu: 666 850 031, biuro@dziewiczabaza.pl

Bilety:

  • Bilet normalny/ulgowy*   5 zł/3 zł
  • Bilet wycieczkowy/ulgowy*  7 zł/3 zł

*dzieci od 0-2 lat bezpłatnie, od 3-16 lat- ulgowy

Wyjścia od ogniska w Dziewiczej Bazie: soboty i niedzielę, godz. 12.00, 14.00, 16.00, czas trwania 20-30 min. Zapisy w Cafe Dziewicza przy parkingu.

Spacer na szczyt Dziewiczej Góry wraz z przewodnikiem, który przybliży historię, opowie o cennych zasobach przyrodniczo-kulturalnych tej części Puszczy Zielonki i gminy Czerwonak oraz wskaże na najcenniejsze miejsca do turystyki indywidualnej w okolicy Dziewiczej Góry. Zwieńczeniem spaceru jest wejście na taras widokowy 40 metrowej wieży, z której roztacza się piękna panorama Puszczy Zielonki, Poznania i okolic.

  • Grupy zorganizowane: 4 zł/osoba dorosła, 2 zł/dzieci

Zgłaszanie rajdów i wycieczek, oraz wszelkie informacje - 666 850 031

W warunkach braku widoczności: mgły, deszczu, nisko zalegających chmur - WIEŻA NIECZYNNA.

Czynne w noc sylwestrową - konieczność rejestracji zgłoszeń z powodu ograniczonej liczby miejsc.

Plan dojazdu na Dziewiczą Górę:

  • Samochodem:

Z Poznania należy udać się w kierunku Czerwonaka. W Czerwonaku skręcić w prawo przy szyldzie Dziewicza Góra 3 - między Gimnazjum a pocztą. Jechać szosą 3 km aż do parkingu w lesie. Stąd iść pieszo drogą leśną ok. 10 min.

  • Autobusem:

Autobus numer 310 i 312 z Dworca Śródka do Czerwonaka
Autobus numer 313 z Pętli Piątkowskiej do Czerwonaka

  • Pociągiem:

Pociągi relacji Poznań Główny - Wągrowiec, Poznań Główny - Gołańcz