Poznańskie Centrum Wolontariatu

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Gdzie się zgłosić? Kto potrzebuje pomocy? Jak zdobyć granty na taką formę pomagania innym? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w zupełnie nowym miejscu na mapie Miasta - w Poznańskim Centrum Wolontariatu. 

Na zdjeciu uśmiechnięci wolontariusze, stojący w okręgu, łączący swoje ręce na środku - grafika artykułu
Poznańskie Centrum Wolontariatu to miejsce tworzące kompleksowy system wsparcia wolontariuszy/ fot. CREO

Poznańskie Centrum Wolontariatu (PCW) to nowość w stolicy Wielkopolski. Miasto rozstrzygnęło już otwarty konkurs na jego prowadzenie - zwyciężyło w nim stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. To organizacja z 19-letnim doświadczeniem, która od 2004 roku propaguje ideę pomagania innym i rozwija aktywność obywatelską. 

-  Bardzo zależało nam na tym, by w Poznaniu powstało miejsce dedykowane w całości rozwojowi wolontariatu, tworzące kompleksowy system wsparcia - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Punkt, w którym pomoc znajdą zarówno doświadczeni wolontariusze, jak i osoby, które dopiero chcą nimi zostać. Centrum, dzięki któremu instytucje, organizacje pozarządowe i wolontariusze będą mogli połączyć swoje siły i razem zmieniać Poznań na lepsze.

Biuro mieścić się będzie w centrum Poznania, przy ul. Kochanowskiego 8A/2, w lokalu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma działać codziennie, a jego godziny otwarcia będą dopasowane do odbiorców. Placówka ruszy 1 marca, ale już teraz ma swoją stronę internetową: wolontariat.poznan.pl

PCW będzie też współpracować z istniejącym na Chwaliszewie Poznańskim Centrum NGO - wymieniać się informacjami i razem koordynować plany działania. 

Centrum na razie będzie działać jako projekt pilotażowy - do grudnia Miasto przeznacza na nie ponad 400 tys. zł. 

- Rozwój wolontariatu jest bardzo potrzebny Poznaniowi - podkreśla Monika Danelska, radna Miasta Poznania. - Mamy wielu wspaniałych wolontariuszy i warto postawić na pozyskanie nowych zaangażowanych osób i organizacji. Wolontariat przenika wszystkie aspekty codziennego życia naszych mieszkańców, wspiera i odpowiada na ich potrzeby. Dodatkowym aspektem jest funkcja integracji społeczeństwa i wzajemnej pomocy. Jeśli Poznań ma być odpowiedzialny społecznie, otwarty i zaangażowany w pracę u podstaw, to musimy zainwestować siły i środki w budowanie naszego lokalnego społeczeństwa obywatelskiego. Cieszę się, że mogę wesprzeć ten proces.

Wszystko dla wolontariatu

W ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu uruchomione zostanie biuro pośrednictwa pracy. Organizacje i instytucje potrzebujące wsparcia będą mogły ogłaszać swoje oferty i nawiązywać współpracę z chętnymi do pomagania wolontariuszami i wolontariuszkami. Centrum będzie również wspierać i inicjować akcje związane z wolontariatem. 

Nie zabraknie też propozycji dla organizacji pozarządowych - PCW planuje zorganizować konkurs, mający wyłonić najlepsze pomysły na rozwijanie w nich wolontariatu. Dodatkowo przedstawiciele NGO będą mogli wziąć udział w programie, wzmacniającym ich kompetencje. Łącznie zorganizowanych zostanie aż 12 szkoleń o różnorodnej tematyce. Specjalny program powstanie również dla wolontariuszy i osób, które dopiero chcą nimi zostać. W planach jest również klub wolontariusza - czyli comiesięczne spotkania integracyjne.

Centrum będzie również rozwijać wolontariat szkolny ("Wolontariat z klasą"), a także przedszkolny ("Wielkoduchy"), zapewniając konkretne wsparcie poznańskim placówkom oświatowym oraz pracującym w nich pedagogom. Pamiętać będzie również o osobach w dojrzałym wieku - specjalnie dla nich zostaną zorganizowane warsztaty na temat wolontariatu senioralnego. Zaplanowano też szerokie działania wspierające mieszkanki i mieszkańców pięciu domów pomocy społecznej. 

Bardzo ważnym obszarem działań PCW będzie współpraca z poznańskimi uczelniami oraz  z biznesem. Niezwykle istotnym wydarzeniem będzie też organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz II Poznańskich Targów Wolontariatu. Ich dokładna lokalizacja i termin zostanie ustalona wspólnie z urzędem miasta. 

Wolontariusze poszukiwani

Z opracowanej na zlecenie Miasta "Diagnozy trzeciego sektora i wolontariatu 2021" wynika, że znalezienie wolontariuszy jest jednym z najczęściej wskazywanych przez poznańskie organizacje pozarządowe problemów. Aż 60 proc. badanych chętnie skorzystałoby z warsztatów rozwijających ich kompetencje społeczne.

Z kolei w raporcie z "Diagnozy Wolontariatu", przeprowadzonej na zlecenie Miasta w 2022 roku wynika, że  w Poznaniu powinno funkcjonować centrum, które będzie "spinało" wiele elementów wolontariatu, będzie rozpoznawalne i zapewni zaangażowanym ochotnikom wsparcie merytoryczne, psychologiczne i integrację. Taką właśnie funkcję pełnić będzie Poznańskie Centrum Wolontariatu.

AW