Poznańskie Forum Wolontariatu Szkolnego dobiegło końca!

W zielonej, przyjaznej przestrzeni Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu odbyło się długo wyczekiwane Poznańskie Forum Wolontariatu Szkolnego. Wydarzenie zgromadziło osoby uczniowskie i nauczycielskie z różnych poznańskich szkolnych kół wolontariatu. Zgłoszeń do udziału w Forum było kilkadziesiąt, jednak tylko części szkół udało się zakwalifikować do udziału w wydarzeniu.

Okładka komiksu przedstawiająca superbohaterskie dzieci, w pelerynach, z psami i napisem: Forum Wolontariatu Szkolnego. - grafika artykułu
BS

Forum miało na celu docenienie i wysłuchanie osób wolontariackich, które na co dzień podejmują się działań prospołecznych, czyli naszych młodych superbohaterów i superbohaterek. Każda z osób uczestniczących otrzymała swoją superbohaterską plakietkę rodem z komiksowych uniwersów oraz magazyn młodzieżowy o poznańskim wolontariacie.

Podczas wydarzenia odbyły się różnorodne warsztaty, które miały na celu rozwijanie umiejętności wolontariackich.

Martyna Badura ze Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO poprowadziła warsztaty artystyczne, podczas których osoby uczestniczące tworzyły gryzaki dla psów z Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. Wydarzenie zakończyło się niespodzianką - wizytą czworonożnych podopiecznych Fundacji, którym wręczono wykonane przez młodzież gryzaki.

Olga Dzieciątkowska z Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa  Urzędu Miasta Poznania prowadziła warsztaty technologiczne, gdzie omawiano korzyści i zagrożenia związane z cyberprzestrzenią i sztuczną inteligencją, a także wykorzystanie nowej technologii w wolontariacie.

Joanna Pijacka, pedagożka i profilaktyczka, przeprowadziła warsztaty z młodzieżą z wykorzystaniem interaktywnej gry komunikacyjnej, która miała na celu wsparcie rozwoju umiejętności interpersonalnych.

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania zorganizowała aktywną dyskusję o wolontariacie szkolnym, która była poprzedzona inspirującym spotkaniem z Wolontariuszką Roku 2023, Apolonią Boczko. W trakcie wydarzenia odbyły się także prelekcje na temat korzyści płynących z wolontariatu, w tym międzykulturowego, prowadzone przez reprezentacje: Poznańskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, Poznańskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Stowarzyszenie Centrum PISOP, Erasmus Student Network i Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Osoby uczestniczące miały również możliwość rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych poznańskich organizacji pozarządowych, m.in. Poznańskie Centrum NGO i Centrum Rozwoju Wolontariatu, Stowarzyszeń: CREO i Centrum PISOP, Fundacji: Rysy, Evsport, Manufaktura Dobrostanu, Wielkopolskie Centrum Przedsiębiorczości,  Stowarzyszenia, Lepszy Świat, oraz ESN i CIM Horyzonty. Ponadto w ramach swoich stoik wystawcy zachęcali do skorzystania z  ćwiczeń pierwszej pomocy, również na psim fantomie, przy pomocy trenerów z #CisnęKlatę z Fundacji Rysy; tworzenia wspólnego arcydzieła kolorowym piaskiem kinetycznym z Manufakturą Dobrostanu, a także wzięcia udziału w wolontariackich grach planszowych Stowarzyszenia CREO oraz grze integracyjnej z nagrodami.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich prelegentów i prelegentek, organizacji pozarządowych oraz patronów - Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu za udostępnienie przestrzeni i pomoc w organizacji, a także Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania za prowadzenie paneli. Dziękujemy Zespołowi Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich za zapewnienie profesjonalnego cateringu dla wszystkich obecnych na Forum!

Dziękujemy Wam, uczestnikom i uczestniczkom, za obecność i zaangażowanie oraz dzielenie się z nami pomysłami na rozwój wolontariatu w Poznaniu. Wasz głos ma znaczenie! Dlatego właśnie zapraszamy do udziału w wyczekiwanym przez Was Poznańskim Forum Koordynatorów i Koordynatorek Wolontariatu, które odbędzie się już jesienią!
Do zobaczenia!

Załączniki