Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Zajmują się pomocą społeczną i humanitarną, działają charytatywnie, chronią zwierzęta i środowisko, opiekują się zabytkami - poznańskie organizacje pozarządowe są siłą naszego Miasta. W stolicy Wielkopolski działa ich ponad 4 tysiące - a wszystkie obchodzą dziś swoje święto. 

Na zdjęciu grupa osób na leżakach, na podwórzu kamienicy - grafika artykułu
Organizacje pozarządowe tworzą społeczeństwo obywatelskie

27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Został ustanowiony w 2010 r. i świętowany jest w 89 krajach, w tym w Polsce. 

Organizacje pozarządowe tworzą społeczeństwo obywatelskie. Często nazywane są także  NGO (od angielskiego skrótu dla "non-government organisation"). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest ich w Poznaniu ponad 4 tysiące. Działają w obszarach związanych z ochroną zdrowia, edukacją, kulturą, sportem, pomocą osobom z niepełnosprawnościami czy rozwiązywaniem problemów uzależnień.

Miasto wspiera działalność lokalnych NGO. Na Chwaliszewie działa Poznańskie Centrum Organizacji Pozarządowych, które zapewnia im przyjazną przestrzeń. Można tam wynająć pomieszczenia, a organizacje mają dostęp nie tylko do sal, ale także do znajdującego się w nich sprzętu - np. kamer, mikrofonów, platform do zdalnej komunikacji, namiotów, leżaków czy sztalug. NGO mogą tam liczyć na doradztwo - ogólne oraz specjalistyczne - a także na szkolenia i warsztaty. Na działalność centrum do końca 2025 roku Miasto przeznaczy łącznie 1,2 mln zł. 

Poznań od wielu lat we wrześniu organizuje "Poznański Targ Dobra" - duże wydarzenie, podczas którego wszyscy mieszkańcy Poznania mogą poznać działalność lokalnych NGO.  Z roku na rok rośnie kwota, jaką Miasto przekazuje na działalność organizacji pozarządowych. W 2023 roku zaplanowano ponad 160 mln zł na dotacje dla nich; rok wcześniej - ponad 140 mln zł. W 2022 roku NGO zrealizowały blisko 1330 zadań publicznych na zlecenie Miasta.

AW