kadr ze spektaklu

Spektakl - Na wysypisku

2017-02-20 ( poniedziałek )
18:30
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Kategoria: Inne

"Na wysypisku", grupa teatralna Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki,
opieka artystyczna Ewa Szumska i Hanna Rynowiecka.

Premiera "Na wysypisku" odbyła się jesienią 2016r., w pierwszym roku funkcjonowania programu "Teatr powszechny" w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK. Ten całoroczny, autorski projekt performatywny składa się z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia, wiek, pochodzenie czy status społeczny.

Nowy rok teatralnych działań i prezentacji w ramach "Teatru powszechnego" rozpoczynamy od przypomnienia poznańskiej publiczności wszystkich pięciu spektakli powstałych w minionym roku. Po styczniowych prezentacjach przedstawień "Między jawą a snem" Teatru Wiem Kiedy Nie Mogę w reż. Małgorzaty Walas i Katarzyny Klebby oraz na "Nisza" Teatru pod Fontanną w reż. Janusza Stolarskiego, w lutym zapraszamy na wysypisko!
W marcu natomiast zobaczyć będzie można wznowienia kolejnych dwóch spektakli. Pierwszy to "Cyrkostarda" Iwony Pasińskiej, inspirowany "La stardą" Felliniego, pełen cyrkowego rozmachu, feerii barw i elektryzującej muzyki. Drugi to niezwykle aktualny społecznie, angażujący widzów (bez obaw - angażujący wybiórczo i w bezpiecznym wymiarze!) eksperyment z zamkowymi przestrzeniami historycznymi - "Terrarium" Teatru Usta Usta Republika wspieranego przez aktorów grupy teatralnej Wikingowie, byłych podopiecznych Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. 
W ramach "Teatru powszechnego" w 2017 roku zaprezentujemy także kilka spektakli gościnnych oraz cztery nowe przedstawienia, których premiery planowane są w drugiej połowie roku.

Wysypisko to dziwne miejsce. Mogą dziać się tu rzeczy niezwykłe. Pośród przysypanych wspomnień o tym, co było i marzeń o tym, co mogłoby się zdarzyć, żyją: Malarka, Bokser, Artysta, Kolejarz, Biznesmen, Ochroniarz i Komornik. Każdy z nich szuka swojego szczęścia.
Czy obecność Róży pozwoli odkryć radość i piękno w miejscu z pozoru nieciekawym? Czy dotknięcie skrzydeł tańczącego Anioła ma moc rozbudzania wiary w marzenia?

Grupę teatralną Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki tworzą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "Przylesie" działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. Zajęcia teatralne w "Przylesiu" prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników - poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Nowi w Nowym to grupa około 10 osób, które raz w tygodniu pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego: dokonują wyboru tematu, układają scenariusz, przygotowują kostiumy, rekwizyty i scenografię.

Spektakl "Na wysypisku" powstał pod artystyczną opieką Ewy Szumskiej - aktorki poznańskiego Teatru Polskiego. Szumska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest też laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.

Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).

_
oprac. i akt.LT

Bilety dostępne w: