Wystawa Dana Saga Tomaszewska (rzeźba) oraz Agata Amelia Wawrzyniak (fotografia).

2011-12-16 ( piątek ) – 2011-12-31 ( sobota )
PoemaCafe, ul. Wodna 12, Poznań

Data końca wystawy wymaga sprawdzenia na stronie www.

Cykl będzie rozszerzany o następne sylwetki wyszukiwane w legendach oraz źródłach historycznych na terenie kraju.

Autorkami projektu są Dana Saga Tomaszewska (rzeźba) oraz Agata Amelia Wawrzyniak (fotografia).

Nawiązano w nim do postaci kobiet - od statuetek prehistorycznych Venus przedstawionych w wersji współczesnej, poprzez abiekty - postacie nierzeczywiste funkcjonujące w legendach; udokumentowane na przestrzeni minionych wieków sylwetki historyczne zwykłych kobiet (Wichna Sierakowska, Anna Jutroska z domu Zdunowska oraz Barbara Berezianka z Chalina) - po współczesną Kobietę Tango, którą prezentuje w swojej fotografii Agata Amelia Wawrzyniak.

Cykl będzie rozszerzany o następne sylwetki wyszukiwane w legendach oraz źródłach historycznych na terenie kraju.

Co wyniknie z konfrontacji tych kobiecych światów? Jaki eikon kobiety odsłoni się przed Odbiorcami?...

Kilka słów o Artystkach:

Dana Saga Tomaszewska - rzeźbiarka, ceramiczka, absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Rzeźbę realizuje najczęściej w technikach ceramicznych, ale także w brązie oraz innych materiałach. Inspiracje czerpie z otaczającego świata, sięgając również do źródeł mitologicznych, historycznych oraz ludowych. W dorobku ma wystawy indywidualne, (m. in. Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko Ceramicznego w Zdunach), zbiorowe (m. in. Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie, "drukARTstwo" w Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w Warszawie) oraz udział w Międzynarodowych Plenerach Rzeźby i Ceramiki w Kaliszu i Zdunach k/ Krotoszyna. Jej prace znajdują się w obiektach sakralnych (Sieraków, Zębowo, Kalna ), Muzeum w Gołuchowie oraz kolekcjach prywatnych. SAGA o sobie: "Moim ulubionym tworzywem jest glina, zwłaszcza ta surowa, niewypalona. Dominuje ona we wszystkich moich działaniach plastycznych - głównie w rzeźbie, ale także rysunku i malarstwie."

Agata Amelia Wawrzyniak - rocznik 1980, absolwentka Kulturoznawstwa UAM; animatorka kultury, założycielka Kawiarni Artystycznej PoemaCafe w Poznaniu; jej pasją jest muzyka i taniec, zaś ulubioną formą wyrazu artystycznego poezja i fotografia. W 2010 roku wydała swój debiutancki tomik "Czekaniem jestem" (Wyd. Kontekst). Ma naturę poszukującą, dlatego stale stara się odkrywać nowe przestrzenie artystycznego dialogu. Od niedawna jest nią także fotografia (gł. kolaż fotograficzny oraz portret b&w). Jej prace pełne są metafor i symboli. Zastaną rzeczywistość traktuje jako punkt wyjścia, a nie cel swoich twórczych działań, nadając jej często surrealistyczną formę marzeń sennych. Jako jedna z 5 artystek wzięła udział w wystawie "drukARTstwo" inaugurującej otwarcie Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w Warszawie (wrzesień 2011).

Plakat imprezy

Zobacz www.poemacafe.pl