foto

Koncert i noworoczne tournée Jedwabnym szlakiem do Wiednia

2012-01-04 ( środa )
19:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

Kategoria: Muzyka

Sinfonietta Polonia, Cheung Chau dyrygent, Natalia Puczniewska sopran, Dymitr Fomenko tenor, Filip Kucharski ksylofon, prowadzenie: Sławomir Pietras.

Koncerty Noworoczne "Jedwabnym szlakiem do Wiednia"

Taki tytuł nosi 5. edycja koncertów noworocznych Sinfonietty Polonii. Każdego roku dyrektor orkiestry, maestro Cheung Chau zaskakuje słuchaczy nowym pomysłem, nie rezygnując jednak z pokaźnej porcji muzyki rodziny Straussów, tak bardzo lubianej przez publiczność. 

Pomysł najbliższej serii noworocznej narodził się latem 2011, gdy Sinfonietta Polonia koncertowała w Pekinie w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, nagrywała płytę z muzyką chińską i mongolską, występowała w Mongolii Wewnętrznej i wędrowała na wielbłądach na pustyni Gobi. Artyści postanowili zabrać słuchaczy  w muzyczną podróż "Jedwabnym szlakiem do Pekinu". Przewodzić tej przygodzie będzie Sławomir Pietras - wieloletni dyrektor teatrów operowych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Poznaniu i prestiżowych festiwali muzycznych, wytrawny znawca muzyki operowej i znakomity narrator. W Nowy Rok 2011 odbył się w Auli Artis koncert  pt. "Sławomir Pietras i jego goście", który został bardzo gorąco przyjęty przez poznańską publiczność,  oczekującą  kontynuacji tego projektu. Bardzo interesująco zapowiada się więc współpraca  dyrektora Sławomira Pietrasa z Sinfniettą Polonią i jej szefem Cheung Chauem.

Koncert odbędzie się 4 stycznia w Auli UAM, o godz. 19.00. Sławomir Pietras powiedzie wędrowców z Chin przez Mongolię, Rosję, Artmenię, Grecję, Włochy do Wiednia. Zabrzmią egzotyczne nuty ludowej muzyki chińskiej i mongolskiej, "Walc" z baletu Śpiąca Królewna Czajkowskiego, a także sławny "Lot trzmiela" Rimskiego-Korsakova. Soliści wykonają największe hity z włoskich oper Verdiego i Pucciniego oraz operetek Franza Lehára - Kraina Uśmiechu i Wesola Wdówka. W finale zabrzmią żywiołowe polki Straussów i słynny Marsz Radetzky'ego.

Gwiazdami wieczoru będą soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu :  Natalia Puczniewska (sopran) oraz Tomasz Pieluchowski (baryton). Interesujący będzie zapewne występ młodego wirtuoza ksylofonu Filipa Kucharskiego w "Tańcu z szablami" Chaczaturiana, laureata ogólnopolskich konkursów perkusyjnych.  Bardzo atrakcyjnie zapowiada się wykonanie greckiego tańca sirtaki, dobrze wszystkim znanego z filmu  "Grek Zorba" do muzyki Mikisa Theodorakisa.

Bilety na koncert w Poznaniu w cenach od 15 do 50 zł  można nabyć od 1 grudnia w kasach Filharmonii Poznańskiej, CIM, przez internet na www.bilety24.pl  oraz można  zarezerwować na office@fundacjamuzycznaapollo.pl

Szczegóły na www.sinfoniettapolonia.pl.

Informacje można uzyskać pod numerem tel. 61 867 52 07 i kom. 609 969 666.

W koncertach "Jedwabnym szlakiem do Wiednia" będzie można także uczestniczyć w Grodzisku Wielkopolskim (w Nowy Rok), Pleszewie (6 stycznia), Pile (7 stycznia), Lesznie (8 stycznia) i Obrze (również 8 stycznia).

Bilety dostępne w: