Wystawa - Idea Bauhausu

14.11 – 29.01.2012

Niedawno minęło 90 lat od założenia przez Waltera Gropiusa uczelni artystycznej - Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte, strzechy budowlanej, łączącej sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego, a zatem oznaczała wykształcenie wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach, kolorach.

Gropius twierdził, że wszyscy rzemieślnicy są artystami, jak też wszyscy artyści powinni być dobrymi rzemieślnikami. Liczne wiodące muzea i galerie prezentowały dorobek tego okresu.

Poznańska wystawa nie tylko przybliża zwiedzającym historię szkoły, ale i przede wszystkim pokazuje, że estetyka jej obecna jest również we współczesnym wzornictwie, ujawnia fenomen Bauhausu jako szkoły, która funkcjonując zaledwie 14 lat wywarła tak silny wpływ na współczesne wzornictwo.

Na wystawie zobaczyć będzie można plakaty promocyjne z archiwów Bauhausu, prototypy naczyń porcelanowych, zabawki, korespondencję Walteria Gropiusa do Philipa Rosenthala, meble zaprojektowane przez Miesa Van der Rohe, naczynia porcelanowe projektu: Waltera Gropiusa, Henry'ego van de Velde, Wilhelma Wagenfelda i Maruerite Friedlender,przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt, które nieprzerwanie produkowane są przez "włoską fabrykę designu" - Alessi.

Ekspozycja ukaże zatem obiekty, które wskazują na fakt żywotności idei Bauhaus i pozwala widzieć ją jako szkołę, która niewątpliwie współtworzy historię współczesnego designu.