Wystawa - Egiptomania - współczesna moda na Egipt

2012-01-23 ( poniedziałek ) – 2012-02-29 ( środa )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27

Kategoria: Wystawy

Przykłady egiptomanii w kulturze masowej prezentuje najnowsza ekspozycja czasowej z cyklu "Bliskie spotkania z...". Kultura starożytnego Egiptu, jak się okazuje, miała wpływ nie tylko na swoich współczesnych sąsiadów, ale na wiele aspektów naszej codzienności. Wiele z nich może okazać się dla naszych gości zaskoczeniem.

Egipt fascynował od zawsze. Cywilizacja, trwająca ponad 3500 lat, wywarła ogromny wpływ na wszystkich i wszystko, co było później. Już w czasach antycznych inspirowała Greków i Rzymian. Zainteresowanie starożytnością na nowo odżyło pod koniec XVI wieku, a w kolejnych stuleciach zjawisko to się pogłębiało. Wydarzenia takie jak: słynna wyprawa Napoleona Bonaparte, odczytanie hieroglifów przez Champolliona czy odkrycie grobowca Tutanchamona miały istotny wpływ na intensyfikację zjawiska egiptomanii.

Amatorska fascynacja Egiptem przyczyniła się do rozwoju egiptologii - gałęzi nauki wyspecjalizowanej w starożytnym Egipcie. Obecnie, w dobie swobodnego dostępu do informacji, tajemna niegdyś wiedza o hieroglifach jest osiągalna dla wszystkich. Dziś każdy, choć przez chwilę, może poczuć się "ekspertem od Egiptu".

Starożytny Egipt stał się także doskonałym narzędziem marketingowym, dzięki któremu można sprzedać niemal wszystko. Obecnie zapaleni "egiptomaniacy" mogą przebierać w "egipskich" gadżetach i innych produktach kultury masowej, nie rzadko graniczących z kiczem...

Współczesna moda na Egipt ciągle trwa i nikt nie jest w stanie powstrzymać tego swoistego szaleństwa. Wystawa jest próbą uchwycenia tego zjawiska.

Wstęp na wystawę w ramach biletu na wystawy stałe: 8 PLN normalny, 4 PLN ulgowy, w sobotę wstęp wolny! Ekspozycja potrwa do marca 2012 roku