fot.muzeum

Wystawa Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu

28.11 – 22.03.2015

Unikatowe zabytki dotyczące pisma w Poznaniu

Być może najstarszy tekst klinowy jaki w tej chwili znajduje się w muzeach na terenie Polski oraz kilkadziesiąt innych zabytków prezentujących umiejętność pisania na przestrzeni tysiącleci, zobaczyć będzie można na nowej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wystawa czasowa pt. "Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu"  ukazuje najdawniejsze systemy utrwalania informacji dzięki unikatowym zabytkom archeologicznym, pochodzących z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Imperium Rzymskiego. Zwiedzający przekonają się, że jeden z największych wynalazków kultury ludzkiej jakim jest pismo, powstawał niezależnie w różnych kręgach kulturowych.

Najstarszym prezentowanym zabytkiem będzie pochodzący z Mezopotamii tzw. "Gwóźdź Gudei". Na jego powierzchni wyryto przesłanie adresowane do boga Ningirsu z okazji odnowy jego świątyni Eninnu w Lagasz. Ma ponad 4000 lat! Być może jest to najstarszy tekst klinowy jaki w tej chwili możemy zobaczyć w muzeach na terenie naszego kraju!

Wśród prezentowanych zabytków znajdą się stele egipskie i papirusy pokryte hieroglifami, inskrybowane figurki uszebti, które towarzyszyły Egipcjanom w grobowcach, kanon palijski - czyli święta księga buddystów (egzemplarz z wystawy pochodzi prawdopodbnie z XIX wieku ze Sri Lanki), cegły z Babilonu pokryte pismem klinowym. A to tylko wybrane obiekty! 

Łacińska maksyma zawarta w tytule wystawy: Verba volant, scripta manent (słowa ulatują, pismo pozostaje) ma podkreślić znaczenie pisma jako istotnego nośnika wiedzy, historii i kultury. Dlatego ważnym elementem ekspozycji będą jej punkty edukacyjne skierowane do najmłodszych, poszerzające wiedzę o wiadomości na temat piśmiennictwa dawnych ludów prekolumbijskich, hinduskich, chińskich, semickich, a także środkowo i północnoeuropejskich.

Pracownicy muzeum przygotowali dodatkowe lekcje muzealne, które w przystępny sposób wprowadzą słuchaczy w tajniki najstarszych systemów zapisu. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję samodzielnie doskonalić umiejętności zapisywania egipskich hieroglifów i mezopotamskich klinów oraz dowiedzą się m.in. dlaczego czcionka Times New Roman nosi właśnie taką nazwę.

28 lutego 2015 r. specjalne oprowadzanie po ekspozycji w towarzystwie kuratorów o godz. 13.00, 14.00, 15.00 lub 16.00, które odbędzie się w ramach większej imprezy dotyczącej różnych systemów piśmienniczych - "Zima z pismem".

Patronat Honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Poznania.

Zobacz www.muzarp.poznan.pl