k

Ewa Kutylak: Grafika & exlibris - wystawa

2014-12-04 ( czwartek ) – 2015-01-17 ( sobota )
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Kategoria: Wystawy Inne

Ewa Kutylak jest absolwentką wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia grafikę warsztatową posługując się klasycznymi technikami graficznymi: mezzotintą, suchą igłą, akwafortą, miedziorytem. Zajmuje się także fotografią, projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Laureatka nagród i wyróżnień, między innymi II nagrody - za nadzwyczajny liryzm i poetykę - w Konkursie na Ekslibris im. Klemensa Raczaka organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich. Stypendystka Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium im Tadeusza Kulisiewicza.

Tematycznie grafiki krążą wokół odległych cywilizacji, w których artystka zanurza się bez popadania w banalność. Mityczne krainy pełne są mądrości i prawd, którym grozi zapomnienie, a o których współczesny człowiek pamięta tak rzadko. Być może w ten sposób mamy szanse przypomnieć sobie o nich.... Niektóre symbole (np. pies i ptak) powracają , a także charakterystycznie smukłe ciała... nieistniejące krajobrazy. Tak więc formalnie artystka zwraca się w stronę średniowiecza. Telse Wenzel, "Goettinger Tageblatt".

Piękne wizualnie prace intrygują niepokojącym, nierealnym klimatem. Dzięki powtarzalności motywów grafiki korespondują ze sobą, każą odbiorcy szukać powiązań, nici, symboli spajających je w logiczną całość. Sny jednak rządzą się swoimi, nie do końca logicznymi prawami. Marek Lewoc, recenzja wystawy grafiki w galerii Ars Nova. Gazeta Wyborcza, Łódź, 2008.