a

Jedno z największych odkryć archeologicznych w Poznaniu w oczach studentów Politechniki Poznańskiej. Po zespole pałacowo-sakralnym Mieszka I i Bolesława Chrobrego pozostały tylko zarysy rumowisk kamiennej budowli. Na naszej nowej wystawie będzie można obejrzeć artystyczne wizje tej niezwykłej konstrukcji.

Ekspozycja jest artystyczną rejestracją odkrycia archeologicznego. Podczas wykopalisk na światło dzienne wyłaniają się, tysiącami lat skrywane w głębi ziemi, zabytki. Nierzadko trudno wyjaśnić faktyczną wartość reliktów w obliczu ich stanu zachowania czy stopnia destrukcji. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku jednego z największych odkryć poznańskich - budowli zespołu pałacowo-sakralnego, czyli palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Relikty Palatium Mieszka I, odkryte w 1999 roku, dają wielką szansę wyobraźni i wiedzy. Dlatego trzeba "zobaczyć niewidzialne", odtworzyć ślady dawnej wielkości z pozostałych po wielkiej historii okruchów, wyśledzić ducha mieszkańców i obudzić  uśpioną przeszłość. 

Jak studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej rozpoznają minione dzieje w zarysach rumowisk kamiennej budowli, jak architekt dostrzeże bryłę nieistniejącą już od siedmiu stuleci? O tym będzie można przekonać się na naszej nowej ekspozycji. Żacy przygotowali zarówno obrazy, jak i instalacje przestrzenne.

Prowadzący projekt ze strony Politechniki Poznańskiej: dr Klaudia Grygorowicz-Kosakowka, dr hab. Tomasz Matusewicz, dr Katarzyna Słuchocka

Plakat