Trio Maku

Koncert - Trio Maku

2015-02-26 ( czwartek )
19:30
Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Kategoria: Muzyka

Rewelacyjni młodzi jazzmani stylem ekspresji nawiązują do klasyki jazzu, czasem poruszają się w klimatach minimalizmu, muzyki filmowej lub czystej improwizacji.

- Kompozycje i formuła grania Wayna Shortera były dla mnie zawsze najbliższe, a jego najnowszy kwartet jest prawdziwą perłą współczesnego jazzu - mówi Wojtek Makowski. Trio Maku czerpie z takiego podejścia, ale szuka własnego języka, będącego wypadkową doskonałych muzyków.

Trio Maku powstało z inicjatywy gitarzysty Wojtka Makowskiego. Przestrzenią twórczą jest nie tylko dźwięk, ale także wzajemna interakcja twórców. Wspólne wyczucie gęstości czasu, odkrywanie zależności harmonicznych i budowanie dramaturgii odbywa się w atmosferze wysokiej koncentracji, wtedy pojawia się intuicyjne i telepatyczne wyczucie muzyki. Artyści grają głównie własne kompozycje liryczne, dramatyczne, pomiędzy intensywnością a przestrzenią i spokojem. Muzyka Trio Maku porusza cząstki powietrza. Zmienia atmosferę, wprowadza magię i mistycyzm.

Bartosz Łazarski - kontrabasista, improwizator, poszukiwacz dźwięków, minimalista, który w bardzo subtelny i wyszukany sposób traktuje swój instrument, szanując dźwięk, spokój i lirykę linii melodycznych. Zafascynowany free jazzem oraz połączeniem muzyki etnicznej i jazzu. Absolwent warszawskiego Wydziału Jazzu przy ul. Bednarskiej w klasie profesora Zbigniewa Wegehaupta.

Wojtek Kurek - to prawdziwy dramaturg perkusji, grający bardzo muzykalnie, czujnie, dając energię, ale również piękne płaszczyzny spokoju. Perkusista, improwizator o szerokiej gamie możliwości. Współpracuje z wieloma środowiskami muzycznymi m.in. muzyka eksperymentalna, improwizowana, jazz. Wielokrotnie uczestniczył w improwizowanych koncertach w warszawskich Chmurach oraz cyklu spotkań muzycznych Impro Miting w Eufemii, gdzie zdarzyło mu się grać m.in. z Tomkiem Wegnerem, Bartkiem Tkaczem, Wojtkiem Kwapisińskim, Tomaszem Sroczyńskim, Aleksandrem Żurowskim czy Natanem Kryszkiem. Jego spojrzenie na instrument pozwala odejść od pojmowania perkusji jedynie jako bazy rytmicznej na rzecz melodyki, płynności, wielowarstwowej dynamiki i nieokreślonego sonoryzmu.

Współtworzył zespoły Bubble Pie, Mono Liza, Sadza, Prohibit oraz współpracował m.in. z Katarzyną Łopatą. Obecnie gra w TRIO MAKU (z Wojtkiem Makowskim i Bartoszem Łazarskim) i z Łukaszem Kacperczykiem w Paper Cuts. Pomysłodawca i organizator Koncertu Jednego Dźwięku oraz projektu Warten. Uczestniczy również w interdyscyplinarnym projekcie artystycznym Sześcian oraz koncertuje z Vixenem.

Wojtek Makowski - gitarzysta, kompozytor, producent. Ukończył prestiżowy wydział Composition and Music Technology, UH w Wielkiej Brytanii. Jako pasjonat jazzu zawsze marzył o stworzeniu formuły, która pozwoliłaby gitarze, jako instrumentowi solowemu zaistnieć w szerszym spektrum brzmieniowym niż w klasycznym jazzie. Po studiach kompozytorskich w Wielkiej Brytanii, wrócił do rodzimej Warszawy i założył Trio Maku. Trio inspirowane już nie tylko jazzem, ale też brzmieniami elektronicznymi, field recordingiem, samplami i noisem. Całość w wizji kompozytora jest muzyką głęboko emocjonalną, poruszającą, czasem kojarzącą się z muzyką filmową. To wszystko w ramach klasycznego tria jazzowego, z kontrabasem i perkusją, ale dobarwione elektroniką. Wizja pochodzi w prostej linii od niezwykłej duchowości muzyki takich mistrzów jak John Coltrane, Keith Jarrett, Bill Evans (piano), Erik Satie i Wayne Shorter.

Bartosz Łazarski - kontrabas, Wojtek Makowski - gitara, Wojtek Kurek - perkusja

Bilety

  • 25 zł - przedsprzedaż
  • 35 zł - w dniu koncertu

Bilety dostępne w: