Młodzi wirtuozi na Szachownicy IV edycja

Stary Browar po raz kolejny zaprezentuje młodych, wybitnie uzdolnionych uczniów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych na otwartych koncertach z cyklu "Młodzi wirtuozi na Szachownicy". Nowości tej edycji to poszerzenie o instrumenty smyczkowe, spotkania tematyczne i zmiana terminu ze środy na bardziej rodzinną niedzielę. Niewątpliwym wydarzeniem będzie pierwszy recital nadzwyczajny, którego bohaterem będzie Maciej Pabich, najmłodszy profesor Poznańskiej Akademii Muzycznej, wychowawca wielu utytułowanych i wybitnych poznańskich muzyków. Start 1 lutego.

Koncerty odbywać się będą w co drugą niedzielę począwszy od 1 lutego, o godz. 16:00. Czas trwania: 50 minut. Wstęp wolny.

PROGRAM 4. EDYCJI "MŁODYCH WIRTUOZÓW NA SZACHOWNICY":

1 lutego 2015, niedziela, godz. 16:00
KONCERT MUZYKI FORTEPIANOWEJ FRYDERYKA CHOPINA

Wybitnie uzdolnieni uczniowie poznańskich szkół muzycznych: Mikołaj Thiel, Jan Kanty Mikosz, Kamil Pietrzak, Adam Witlewski i Jan Gzella wykonają nostalgiczne ballady, wymagające doskonałego warsztatu scherza i patriotyczne mazurki autorstwa Fryderyka Chopina.

15 lutego 2015, niedziela, godz. 16:00
KONCERT KWARTETU SMYCZKOWEGO ANOVA

Anova String Quartet to młodzi absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu: Dawid Fabisiak i Wojciech Sablik (skrzypce), Jędrzej Kaczmarek (altówka) oraz Katarzyna Aleszczyk (wiolonczela), którzy mogą pochwalić się już kilkoma sukcesami: Zespół odważnie łamie schematy, wzbogacając muzykę poważną awangardowymi elementami z muzyki współczesnej. W ich repertuarze znajdują się dzieła m.in. Beethovena, Haydna, Dvoraka, Ravela i Szymanowskiego. Na co dzień są muzykami poznańskiego Teatru Wielkiego.

1 marca 2015, niedziela, godz. 16:00
RECITAL NADZWYCZAJNY PROF. MACIEJA PABICHA "POLONEZY POLSKIE"

Maciej Pabich intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym kilku przyznawanych przez środowisko poznańskie (Stypendium dla Młodych Twórców w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 rok, Medal Młodej Sztuki 2003 od "Głosu Wielkopolskiego"). Prężnie zajmuje się również pedagogiką. Jest najmłodszym profesorem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych. Jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Często zapraszany jest jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych oraz jako członek jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Na swoim wyjątkowy recitalu w Starym Browarze, zaprezentuje recital składający się z polonezów, najbardziej polskiego z tańców, skomponowanych przez różnych polskich kompozytorów, m.in Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego.

15 marca 2015, niedziela godz. 16:00
KONCERT MUZYKI SKRZYPCOWEJ

Wybitnie uzdolnieni uczniowie poznańskich szkół muzycznych: Katarzyna Górska, Agata Miłoś, Barbara Słomian, Jan Bałaban, Barbara Żołnierczyk i Tiffany Tan wraz z akompaniującymi im pedagogami zaprezentują m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Camille'a Saint-Saensa i słynne "Źródło Aretuzy" Karola Szymanowskiego.

Czas trwania koncertów: 50 minut. Wstęp wolny.

Cykl "Młodzi wirtuozi na Szachownicy" ma na celu promowanie młodych, wybitnych uczniów, studentów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych. Jest to jedno z wielu ogólnodostępnych przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych Starego Browaru, które wpisuje się w ideę 50:50 - bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego jej przedsięwzięcia stanowi sztuka. Dzięki takiemu podejściu biznesowemu, w miejscach takich jak Stary Browar możliwe jest obcowanie ze sztuką i poznawanie jej nawet w codziennych chwilach, jak wyjście na zakupy czy spotkanie przy kawie ze znajomymi.

Kuratorem i pomysłodawcą cyklu "Młodzi wirtuozi na Szachownicy" jest Filip Wałcerz - również utytułowany absolwent poznańskich szkół muzycznych, laureat wielu konkursów pianistycznych i festiwali, pianista koncertujący nie tylko w świecie muzyki klasycznej ale i szeroko pojętej muzyki współczesnej.

Zobacz starybrowar5050.com