a

Recital altówkowy - Andra Darzins

2015-03-11 ( środa )
Akademia Muzyczna, Sala Prezydencka, ul. Święty Marcin 87

RECITAL ALTÓWKOWY

w ramach kursu mistrzowskiego dla altowiolistów prowadzonego przez prof. Andrę Darzins (Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart)

Wykonawcy:

Andra Darzins - altówka

Ventis Zilberts - fortepian

PROGRAM KONCERTU:

Rebecca Clarke - "Morpheus"

Robert Schumann - "Märchenbilder"

Peter Sculthorpe - "Alone" for viola solo

Peteris Vasks - "Maza Vasaras Muzika"

Imants Zemzaris - "Macbeth and Lady Macbeth",

Imants Zemzaris - "W.A. Mozart and H.C. Anderson in the circumstances of the tourist industry."

George Enescu - Concertpiece

Informacje o wykonawcach:

prof. Andra Darzins - altówka

Altowiolistka Andra Darzins regularnie występuje jako solistka i kameralistka w Europie i na świecie, bierze udział w wielu festiwalach muzycznych i nagrywa dla radia, telewizji oraz płyty CD dla uznanych wytwórni. Urodzona w Australii w łotewskiej rodzinie, studiowała w Adelaide i w Berlinie u Wolframa Christa. Dalsze studia u Kim Kashkashian i udział w licznych kursach mistrzowskich ukształtowały jej edukację. W podzięce za łotewskie pochodzenie, Andra Darzins ma szczególne upodobanie do muzyki z Łotwy. Została nagrodzona specjalną nagrodą "Prix Frederic Liebstoeckl" na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie, a w 1992 uzyskała drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Lionela Tertisa w Wielkiej Brytanii. Od 1993 do 2004 była pierwszą altowiolistką Filharmonii w Hamburgu, od 2004 jest zatrudniona na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Stuttgarcie. Andra Darzins dokonała premierowych wykonań wielu utworów na altówkę, z których część była jej dedykowana - włączając w to Koncert na altówkę Maija Einfeld (premiera w Rydze w 2011). Za płytę CD "Łotewskie impresje" wydaną w 2009 i jej pracę na rzecz popularyzacji łotewskiej muzyki została odznaczona nagrodą "Krisjans Barons Prize" przyznawaną przez Światową Federację Wolnych Łotyszy w 2012. W 2013 wydała kolejną płytę CD z kolejnymi kompozycjami łotewskich twórców na altówkę i fortepian, a trzecia z serii przewidziana jest na 2015. Andra Darzins gra na altówce Giuseppe Odoardiego z 1780.

prof. Ventis Zilberts - fortepian

Pianista urodzony w Rydze. Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa pogłębiał swoją wiedzę w Państwowym Konserwatorium w Leningradzie (obecnie: St. Petersburg) u profesora Nathana Perelmana. Podczas swojej czterdziestoletniej kariery współpracował z ponad 300 artystami - śpiewakami i instrumentalistami - z którymi koncertował, nagrywał płyty CD oraz audycje dla radia i telewizji, konstruując program głównie z kompozycji twórców z Łotwy. W uznaniu jego osiągnięć na rzecz popularyzacji łotewskiej muzyki otrzymał nagrodę od Światowej Federacji Wolnych Łotyszy (w 1995), a w 2007 otrzymał Łotewską Nagrodę Muzyczną. Został również uhonorowany najważniejszym odznaczeniem państwowym na Łotwie: Orderem Trzech Gwiazd. Przez prawie 30 lat Ventis Zilbert był związany jako pianista z Łotewskim Radiem i dokonał ponad 1.100 nagrań. Od 1974 uczy na Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa, od wielu lat na stanowisku profesora - uczy również zespołów kameralnych i akompaniamentu. Jego artystyczna współpraca z Andrą Darzins datuje się na lata osiemdziesiąte XX wieku i trwa nadal.